Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Birma – jeden z najpiękniejszych krajów Azji. Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

CIEKAWOSTKI

Birma – jeden z najpiękniejszych krajów Azji. Materiał partnera

27 sierpnia 2019 / Tekst

Birma to jedno z najpiękniejszych krajów Azji, ceniona dzięki wyjątkowej gościnności mieszkańców tego kraju, zapierających dech w piersiach zabytkach oraz dzikiej przyrodzie.

Po zmianach politycznych w ostatnich latach coraz więcej turystów odwiedza ten kraj i zachwyca się jego atrakcjami, sprawiając, że z roku na rok rośnie jego popularność turystyczna. Do największych atrakcji turystycznych tego kraju, które koniecznie należy zobaczyć, należą:

Pagana – księstwo świątyń

Pagana to ok. 40-kilometrowa strefa architektoniczna - to księstwo w Birmie obejmujące kilka miejscowości, słynące z dużej ilości – około 2 tysięcy świątyń, klasztorów oraz buddyjskich pagód. Poza budowlami typowo sakralnymi można spotkać również biblioteki lub mniejsze budynki ze świętymi wizerunkami. Największe budowle powstały w XII i XIII wieku, później budowano mniejsze świątynie. Do budowy świątyni wykorzystywano dwa projekty, ale realizowano je w niezliczonych wariantach. Budowle w pionie składają się z kilku, zazwyczaj trzech tarasów oraz stupą umieszczoną na szczycie.

Najważniejsze obiekty Pagany:

Ananda – uważana za najpiękniejszą o wysokości 52 metrów z dużą złocona wieżą;

Dhammayangyi – podobna do świątyni Ananda, jednak jest obszerniejsza i nigdy nie została ukończona;

Gawdawpalin – wyróżniająca się elegancją, posiada 55 metrów i jest druga pod względem wysokości świątyń. Posiada dwa piętra oraz siedem tarasów;

Thatbyinyu – najwyższa świątynia w Paganie, posiada 61 metrów wysokości. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako wszechwiedza, jeden z atrybutów Buddy.

Jezioro Ilne – jedna z największych atrakcji Birmy.

Jezioro jest jednym z największych w Birmie. To dość płytkie jezioro, z długim i szerokim akwenem otoczonym malowniczymi górami. Tereny wokół jeziora zamieszkuje plemię Intha, które żyje na tzw. pływających wioskach z kolorowymi targami i malowniczo pływającymi ogrodami utworzonymi na matach. W ten sposób mieszkańcy hodują warzywa, owoce i kwiaty. Mieszkańcy plemienia Intha, domy budują na wysokich palach drewnianych, często są to niewielkie jedno lub dwuizbowe pomieszczenia. Rybacy wytworzyli oryginalną metodę wiosłowania przy pomocy nogi, co stanowi dodatkową atrakcję tego miejsca.

Rangun – największe miasto Birmy

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Birma ma do zaoferowania min. pagodę Szwegadon, która jest najświętszym miejscem i stanowi szczególną atrakcję turystyczną w Rangun. To piękna, prawie 100-metrowa budowla pokryta złotem, szczególnie wyjątkowo wygląda nocą. Pagodę najlepiej zwiedzać po południu, aby zachwycić się cudownymi kolorami zachodzącego słońca wytwarzającymi magiczną atmosferę tego miejsca.

Liczne herbaciarnie i niezwykła uprzejmość mieszkańców Rangun, nadają wyjątkowy klimat temu miastu. Warto skorzystać z pociągu okrążającego metropolię, aby bliżej przyjrzeć się codzienności mieszkańców tego miasta.

Indein – wioska z lasem pagód

Do wioski Indein można dostać się jeziorem Ilne jednak tylko w zimie i w porze deszczowej. Kanał łączący Ilne z wioską jest zbyt płytki aby można było nim przepłynąć w porze suchej. Warto jednak skorzystać z okazji, jeśli akurat jest możliwość zwiedzenia tego miejsca. Na niewielkim wzgórzu można obejrzeć wyjątkowe pagody z XVII i XVIII wieku, które tworzą niesamowitą scenerię. Wiele z nich jest dość mocno zniszczonych zębem czasu, warunkami atmosferycznymi i rozsadzającymi je korzeniami drzew.

Mandalaj – centrum religijne, kulturalne i stolica Birmy

To miasto setek świątyń, szczególnie warto zwrócić uwagć na pagodę Kuthodaw, posiadającą największą księgę świata. Kluczowe miejsce Mandalaj to świątynia Mahamuni, ważne miejsce pielgrzymek z wizerunkiem wykonanego z brązu wizerunku Buddy, uznawanego za najważniejszy w kraju. Inne warte obejrzenia miejsca i obiekty to: Shwe In Bin – jeden ze starych drewnianych klasztorów, Pałac Królewski, Pagoda Kuthodaw.

Amarapura – dawna stolica Birmy, miasto nieśmiertelności.

Amarapura jest obecnie dzielnicą Mandalay, w której znajduje się najdłuższy na świecie most drewniany. Most U Bein liczy sobie 1,2 kilometra długości i położony jest nad jeziorem Taungthaman. Kształt delikatnego łuku tego mostu doskonale sobie radzi z warunkami atmosferycznymi. Most jest dużą atrakcją turystyczną i centrum życia towarzyskiego, We dnie i w nocy maszerują po nim tłumy ludzi, młodych mnichów. Wokół mostu rozbitych jest mnóstwo straganów z lokalnym jedzeniem, owocami i pamiątkami. Szczegółowe informacje o wycieczkach do Birmy dostępne są na stronie https://logostour.pl/kraje/birma.

Mingwan – Królewska Pagoda

Pagoda Mingwan usytuowana jest nad brzegiem rzeki Irwali, budynek ma kształt kwadratu o boku długości ok. 73 metrów. Pagoda zbudowana jest z cegieł i opasana żelaznymi łańcuchami. Pagoda miała pełnić funkcję relikwiarza, w którym wierni mieli oglądać i czcić relikwie. Największa relikwia Pagody Mingwan to kopia zębu Buddy.

Birma to wyjątkowy kraj dla ciekawych ludzi, którzy chcą poznawać inne kultury i religie. Piękne stare budowle, niezwykłe krajobrazy oraz gościnność mieszkańców to podstawowe atrybuty tego kraju. Jednak każdy turysta znajdzie tam miejsca i chwile, które szczególnie go poruszą i sprawią, że będzie wyjątkowo wspominał czas spędzony w tym magicznym kraju i planował powrót w te niezwykłe miejsca.

ZOSTAW KOMENTARZ