Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Na co zwrócić uwagę wybierając pompkę do akwarium? Materiał partnera

poniedziałek, 06 kwietnia 2020 08:24 / Autor: Radio eM
Radio eM

Podczas organizowania akwarium z rybkami lub innymi organizmami żywymi nie można zapomnieć o zapewnieniu im powietrza. W zbiorniku wodnym nieodpowiednio napowietrzonymi nie uda się hodowla ryb ani nawet roślin wodnych. Dlatego warto sięgnąć po wysokiej jakości pompkę do akwarium.

PSONI300250

Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • gdzie mocowana jest pompka,
  • ilość dostarczanego powietrza,
  • czy pompka generuje niewielkie zużycie energii.

Gdzie mocowana jest pompka?

Zanim zdecydujesz się na dany produkt, sprawdź ofertę dobrego sklepu internetowego z produktami dla zwierząt. Jeśli szukasz dobrego i funkcjonalnego sprzętu, może Ci się przydać każda pompka do akwarium w sklepie ZooArt. W asortymencie tego dystrybutora znajduje się wiele produktów, które nadają się do różnego typu akwariów. Wszystkie akcesoria cechują się wysoką jakością i nowoczesnym wyglądem.

Jednym z czynników, na jaki musisz zwrócić uwagę, jest sposób mocowania pompki. Ten produkt najczęściej umieszczany jest na ścianie bocznej akwarium. Niegdyś do mocowania wykorzystywano gumowe przyssawki, które jednak nie były skuteczne i niezbyt korzystne dla aromatu wody. Obecnie często spotykane są urządzenia, które przyczepia się do szyby akwarium za pomocą poduszki magnetycznej. Pompki mogą być mocowane na bocznej ścianie zbiornika albo na jego dnie.

Ilość dostarczanego powietrza

Nie wystarczy jakakolwiek pompka do akwarium, żeby można było mówić o zapewnieniu odpowiedniej ilości tlenu. Zwłaszcza planując wyposażenie dużych zbiorników, warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Ta mierzona jest w ilości litrów wody, jakie urządzenie może przepompować w ciągu godziny. Innym parametrem, który także ma wpływ na prawidłowe napowietrzenie, jest pojemność akwarium. Na większości urządzeń widnieje wartość podana w litrach. To ona określa, czy dane akwarium nie jest zbyt duże dla danego urządzenia.

Powinieneś pamiętać, że przy dużych zbiornikach wody zamiast jednej bardzo wydajnej pompy lepiej jest zamontować dwie mniejsze. W przypadku awarii jednego urządzenia, drugi przez jakiś czas zapewni właściwe napowietrzenie. Innym argumentem jest ten, że dwa mniejsze źródła napowietrzenia nie będą wprowadzały niepotrzebnych silnych prądów wewnątrz zbiornika.

Zużycie energii przez pompkę

Większość pomp zasilana jest za pomocą sieciowego prądu elektrycznego. Ilość zużytego prądu przez pompę to jeden z istotnych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście kosztów utrzymania akwarium. Urządzenia pobierające dużo prądu najczęściej mocno się nagrzewają. To może spowodować podniesienie temperatury wewnątrz akwarium. Jeśli w Twoim akwarium znajdują się mieszkańcy, którzy wymagają stałej temperatury, pompka o dużych poborach mocy może im zaszkodzić.

Nowy numer!
22/2020 22/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ