Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Dla kogo karta kredytowa?

piątek, 14 lutego 2020 14:56 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Polsce kartę kredytową może otrzymać każda osoba, która ukończyła 18 lat, w niektórych bankach wymagane minimum może być wyższe i wynieść np. 21 lat. Wymagany jest również stały dochód, który jest wystarczający na spłatę zadłużenia. To czy dany klient otrzyma kartę i określony limit na niej, jest zależne od jego zdolności kredytowej.

Z kolei zdolność ta, jest zależna od wysokości osiąganych dochodów, aktualnych zobowiązań oraz historii kredytowej. Niektóre z banków dają możliwość otrzymania karty kredytowej przez osobę, która stałych dochodów nie posiada, na przykład studentom. Jest to jednak zależne od indywidualnych ofert banku.

Wspólnie z portalem finansowym BezBiku.info sprawdzamy kto się może starać o taką kartę.

Wniosek o kartę kredytową złożyć może każda osobapełnoletnia. Samo złożenie takiego wniosku nie jest jednoznaczne z otrzymaniem karty, ponieważ dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu taka karta zostaje wydana.

Osoby nie mające dochodów i zatrudnienia czy mogą otrzymać kartę kredytową?

W dużym uproszczeniu – nie. Polskie banki wymagają od swoich kredytobiorców udokumentowania możliwości spłaty zadłużenia. Karta kredytowa, wbrew pozorom, nie jest podstawowym narzędziem finansowym. Niezrozumienie działania karty kredytowej może prowadzić do całkiem sporego zadłużenia oraz niemałych opłat naliczanych za wypłaty z bankomatu, czy spłacanie zadłużenia po terminie z reguły po 56 dniach.

Dlatego też, bankom zależy na tym by osoby posiadające kartę kredytową miały stabilność finansową, która jest niezbędna do odpowiedniej obsługi stałego kredytu na karcie. Niektóre z banków bardzo niepewnie podchodzą też do mniej stabilnych form zatrudnienia, takich jak wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne, czy tak zwanego samozatrudnienia.

O wiele lepiej patrzą na klientów pracujących na pełen etat lub pobierających stałe świadczenia (np. emeryturę lub rentę). Jednak nie wszystkie banki mają takie wymagania. Wiele banków jako kluczową sprawę traktuje faktyczny dochód, który jest widoczny na koncie bankowym, lub w rocznym zeznaniu podatkowym.

Jednym pewnym wymogiem wszystkich banków jest jednak to, by przychody były stałe, oraz przewidywalne jeśli chodzi o ich wysokość.

Bank sprawdzi Twoje dochody oraz historię zadłużeń

Przed wydaniem karty kredytowej, bank dokładnie sprawdza historię kredytową danego klienta, jego zobowiązania oraz ewentualną obecność na liście dłużników. Oprócz takiej analizy zadłużeń, bank zawsze potrzebuje od klienta udokumentowania źródeł swoich zarobków.

Kto może złożyć wniosek o kartę kredytową?

Wniosek o kartę kredytową może złożyć każdy klient banku, który osiąga regularne dochody – bez względu na zatrudnienie, czy ich źródło. Nie istnieje żadna minimalna granica dochodów, jednak banki mimo wszystko dość poważnie podchodzą do sprawdzania zdolności kredytowej. Osoby na umowach o pracę często mają niższe wymagania niż osoby prowadzące firmę, lub osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Jakie dokumenty są wymagane przy wniosku o kartę kredytową?

To, jakie dokumenty są wymagane przy wniosku o kartę, zależne jest od formy zatrudnienia klienta. Najczęściej wymaganymi dokumentami są: zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego na które wpływa wynagrodzenie, roczne zeznanie podatkowe, odcinek pracowniczy z kwotą wynagrodzenia, dokument potwierdzający otrzymanie renty lub emerytury, lub inny dokument potwierdzający stały dochód.

Jeśli osoba, która składa wniosek o kartę prowadzi działalność gospodarczą, to bank może również wymagać zaświadczenia o niezaleganiu z należnościami w ZUS i Urzędzie Skarbowym. W przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo rolne, bank może zażądać dokumentów, potwierdzających posiadanie gospodarstwa.

Każdy bank z pewnością będzie wymagać odpowiednich dokumentów by móc zweryfikować wniosek o kartę kredytową. Od osób pracujących na etacie, zazwyczaj wymaga się dokumentów, które potwierdzają miejsce zatrudnienia oraz osiągane dochody. Zazwyczaj na stronach internetowych banku dostępne są wzory zaświadczeń, które może wypełnić i podpisać osoba, która reprezentuje firmę.

Większość z polskich banków wymaga też potwierdzenia osiąganych przychodów, np. roczne zeznanie podatkowe.

W przypadku osób pobierających emeryturę lub rentę, sprawa jest właściwie najprostsza. Takie osoby muszą przedstawić ostatni odcinek otrzymanego świadczenia oraz decyzję o jego przyznaniu. Czasem wymagana jest też legitymacja rencisty lub emeryta.

Pracownik na etacie jest najbardziej wiarygodny

W trakcie ubiegania się o kartę kredytową, oprócz stałego dochodu, ważne jest również posiadanie pracy oraz forma zatrudnienia. Banki najbardziej przychylnie patrzą na osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku takiej formy zatrudnienia, zazwyczaj wymagany jest minimalny staż pracy, by bank przyznał kartę kredytową.

Osoby które zatrudnione są na czas określony, muszą spełniać wyższe wymagania. Tutaj oprócz dłuższego stażu pracy, wymagane jest również potwierdzenie tego, że umowa jest jeszcze ważna przez przynajmniej sześć, a czasem nawet dwanaście miesięcy.

Od osoby, która pracuje na etacie, np. bank Citi Handlowy wymaga ukończenia 21 lat.

Trudniej z własną firmą

Właściciele własnych firm, muszą zmagać się z najbardziej restrykcyjnymi zasadami otrzymania karty kredytowej. To samo tyczy się też osób pracujących na umowę o dzieło, lub zlecenie. W takich przypadkach wymagany jest dwunastomiesięczny staż pracy. W przypadku firm, bardzo często bank przychylnie rozpatruje wniosek o kartę po upłynięciu dwóch lat od założenia firmy.

Banki mogą mieć różniące się wymagania dla klientów indywidualnych, oraz dla osób prowadzących własną działalność. W przypadku właścicieli firm wymagania mogą być bardziej restrykcyjne.

W przypadku banku Citi Handlowego, klient prowadzący własną działalność gospodarczą musi udokumentować prowadzenie firmy przez co najmniej dwa lata, by móc otrzymać kartę kredytową.

By otrzymać dostęp do karty kredytowej w banku Citi Handlowym przedsiębiorca musi mieć ukończone 25 lat.

Szeroka oferta kart kredytowych dla osób prywatnych i firm znajduje się w tym miejscu https://www.bezbiku.info/karty-kredytowe/.

Karta kredytowa dla emeryta lub rencisty

Emeryci i renciści, to właściwie osobna grupa ubiegająca się o kartę kredytową. W przypadku osób pobierających emeryturę lub rentę, dla banku wystarczy kopia decyzji o przyznaniu świadczenia. Dla banków tacy klienci są bardzo atrakcyjni, ponieważ mają pewność, że nie utracą oni źródła dochodu. Jedyną przeszkodą jest wiek wnioskodawcy, jednak banki podchodzą do tego indywidualnie.

Jak wysoki dochód jest wymagany przy karcie kredytowej?

Aby dostać kartę kredytową, trzeba spełniać całkiem podobne warunki, jak przy braniu kredytów i pożyczek bankowych. Najważniejsze z takich kryteriów, to między innymi aktualny dochód, długość zatrudnienia, pełnione stanowisko, a także historia kredytowa i obecne zadłużenia. Niektóre banki biorą też pod uwagę wiek swojego klienta.

Minimalny dochód wystarczający do wydania karty kredytowej różni się, w zależności od banków. W wielu bankach wystarczy dochód nawet poniżej 1.000 zł. Jednym z takich przykładów jest oferta karty kredytowej w Credit Agricole, w którym dolnym limitem przychodów jest zaledwie 500 zł netto, w przypadku karty Visa Standard.

Przykładowo, bank Citi Handlowy ma w swojej ofercie całkiem duży wybór kart kredytowych z programem rabatowym, a podstawowe wymagania do posiadania takiej karty to dochód w wysokości 1.200 zł netto, oraz umowa o pracę trwająca co najmniej trzy miesiące.

Niższewymagania dochodu ma np. Bank Pocztowy, w którym wystarczy otrzymywać miesięcznie 833 zł netto. W przypadku bardziej ‘prestiżowych’ kart kredytowych, czyli tak zwanych kart srebrnych i złotych, wymagania są niewiele większe. W wymienianym wcześniej Credit Agricole, srebrną kartę mogą otrzymać klienci o dochodzie 1.400 zł netto, a złotą z dochodem 3.000 zł.

W innych polskich bankach wymagania prezentują się bardzo podobnie.

Karta kredytowa to produkt finansowy dla każdego

Dochód w granicach 1.000 zł – 1.400 zł netto miesięcznie oraz czysta historia kredytowa to bardzo niskie wymagania, jednak wystarczające, by zostać posiadaczem karty kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że z takim dochodem maksymalny limit karty kredytowej nie będzie zbyt duży (kilka tysięcy złotych). Oczywiście im większe dochody, tym większa zdolność kredytowa.

W przypadku przedsiębiorców, zdolność kredytowa jest udzielana nieco ostrożniej, jednak mimo to bez problemu takie osoby przechodzą całą procedurę przed wydaniem karty. Należy jednak pamiętać, że taka karta to również zadłużenie, z którego korzystać trzeba bardzo rozsądnie.

Jeżeli interesuje nas karta kredytowa, to warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia, jakim jest porównywarka kart kredytowych ze strony https://www.bezbiku.info/porownywarka-kart-kredytowych/, która prezentuje aktualnie dostępne promocje.

Nowy numer!
14/2020 14/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ