Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Zadbaj o oczy - trzy najczęściej spotykane wady wzroku. Materiał partnera

piątek, 14 lutego 2020 12:26 / Autor: Radio eM
Radio eM

Wzrok to najbardziej potrzebny zmysł, dostarczający nam ponad trzy czwarte wszystkich informacji. Warto zatem dbać o oczy, zwłaszcza iż są to narządy wyjątkowo delikatne i łatwo je uszkodzić. W dodatku większość ludzi ma tendencje do bagatelizowania niepokojących objawów, jak choćby stopniowe zamazywanie się obrazu czy pojawiające się plamy zakłócające widzenie. Zaniedbanie leczenia we wczesnym stadium może doprowadzić do stanu, w którym realnym zagrożeniem stanie się całkowita utrata wzroku, a leczenie, o ile będzie możliwe, okaże się bardzo kosztowne. Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Obraz, który dociera do oka zostaje skupiony przed siatkówką, w wyniku czego jako ostre krótkowidz widzi tylko przedmioty bliskie. Jest to spowodowane nieprawidłową budową soczewki, która jest zbyt wypukła. Wyróżniamy trzy stopnie krótkowzroczności: małą, kiedy wada wzroku jest mniejsza niż -3 dioptrie, średnią, gdy wartość ta zawiera się między -3 a -7 dioptrii oraz dużą w pozostałych przypadkach. Już średni stopień tej wady wymaga, by osoby mające problem z dalekim widzeniem nosiły okulary korekcyjne. Możliwe jest przeprowadzenie leczenia metodą laserową, jednak nie w każdym przypadku kończy się to sukcesem.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność (nadwzroczność) również spowodowana jest nieprawidłowym załamywaniem się promieni światła w soczewce, jednak w tym przypadku efektem jet dobre widzenie przedmiotów odległych i duża trudność w postrzeganiu rzeczy blisko położonych. Do prawidłowego widzenia konieczne są okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe, które umożliwią na przykład czytanie książek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba ta jest dziedziczna. Rozróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności – prosta (pojawiająca się bez powodu), patologiczna (spowodowana wypadkiem, urazem lub nieprawidłowym rozwojem) oraz funkcjonalna (niemożność dopasowania się oka do skupienia na widocznym obrazie).

Jaskra

jJaskra to bardzo podstępna choroba, rozwijająca się przez długi czas i przebiegająca na początku bezobjawowo. W jej wyniku na skutek wysokiego ciśnienia w gałce ocznej następuje uszkodzenie nerwu wzrokowego i postępująca utrata wzroku. Na rozwój jaskry szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, żyjące w ciągłym stresie oraz cierpiące na chroniczne bóle głowy. Dobrym pomysłem są regularne wizyty u okulisty, nie tylko co rok lub dwa lata ale przede wszystkim w przypadku zauważenia nawet drobnego pogorszenia się widzenia. Leczenie polega na przyjmowaniu specjalnych kropli przeciwjaskrowych, a w ostateczności na wykonaniu zabiegu chirurgicznego umożliwiającego wypłynięcie płynu wewnątrzgałkowego z przedniej komory oka.

Nowy numer!
14/2020 14/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ