Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Sarsaparilla - właściwości i zastosowanie. Materiał partnera

piątek, 25 października 2019 12:41 / Autor: Radio eM
Radio eM

Zioła nie od dzisiaj są uważane za jeden ze skuteczniejszych sposobów na walkę z wieloma chorobami. Dzieje się tak nie bez powodu: umiejętne wykorzystanie otaczających nas roślin w istocie może poprawić kondycję naszego organizmu, jak i wspomóc w walce z chorobą. Jedną z roślin, którą ludzie znają od dawna, jest sarsaparilla - specyficzna odmiana winorośli. Z ziołami jednak, podobnie jak z syntetycznie uzyskiwanymi lekami, należy postępować ostrożnie. Jak zatem stosować sarsaparillę, aby robić to bezpiecznie? Na czym polega jej fenomen? Jakie właściwości ma dla człowieka ta roślina?

Czym jest i skąd pochodzi sarsaparilla?

Sarsaparilla, nazywana także inaczej kolcoroślą, jest odmianą winorośli, która rośnie w ciepłym klimacie, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Razem z ponad trzystoma innymi gatunkami roślin zaliczamy ją do rodziny roślin o nazwie Smilacaceae. Sama roślina może piąć się bardzo wysoko, bo nawet do wysokości około 2,5 metra. Jej jadalne części to korzenie, liście oraz jagody, w których lubują się także ptaki. Sarsaparilla wykazuje nie tylko właściwości prozdrowotne, ale cechuje się także przyjemnym, łagodnym smakiem, przez co często jest spożywana po prostu dla przyjemności. W przeszłości do celów zdrowotnych wykorzystywano całą roślinę, od korzenia po liście. Obecnie stosuje się raczej tylko cięty lub zmielony korzeń - jest to najczęstsza forma, w jakiej można kupić tę roślinę w sklepie.

 Właściwości sarsaparilla

Jej właściwości prozdrowotne zawierają się zarówno w korzeniu, jak i innych częściach rośliny, chociaż to właśnie ten pierwszy zyskał największą popularność. Działanie sarsaparilli wynika z szeregu związków w niej zawartych, które mają silny wpływ na nasz organizm, zaliczamy do nich kilka grup związków organicznych, jak m.in.:

- Sterole roślinne, wspomagające prawidłową pracę układu pokarmowego człowieka;

- Saponiny, będące związkami przeciwzapalnymi, pomagającymi w walce z grzybami i bakteriami, a także wspomagające niszczenie komórek nowotworowych;

- Przeciwutleniacze flawonoidowe, które znajdziemy szczególnie w jagodach. Mają wpływ na zmniejszanie stanu zapalnego w organizmie, a także zdrowie skóry i poprawę odporności;

- Oleje i kwasy wspomagające m.in. proces trawienia;

- Skrobia i błonnik, dające uczucie sytości po spożyciu.

Sarsaparilla zawiera również śladowe ilości różnorodnych minerałów, jak magnez, cynk, glin, selen, chrom oraz wapń. Spożywanie rośliny pomaga nam więc dostarczyć do organizmu wymaganą dzienną porcję tych mikroelementów.

Zastosowanie i wpływ sarsaparilla na organizm człowieka

Sasparillę wykorzystywano na wiele różnych sposobów, tworząc z niej nalewki czy herbaty, a obecnie przede wszystkim wykorzystuje się ją przy produkcji suplementów diety. Spożywanie tej rośliny może pomóc nam w takich przypadłościach, jak:

- Przeziębienie i kaszel;

- Ból stawów, w tym także ten wynikający z reumatyzmu czy artretyzmu;

- Niektóre problemy skórne, jak łuszczyca czy grzybica paznokci;

- Ból głowy;

- Niestrawność i problemy ze strony układu pokarmowego;

- Niektóre infekcje bakteryjne.

Przy stosowaniu suplementu należy pamiętać, że jest on dla nas jedynie dodatkiem, a nie zastępstwem pełnowartościowej diety oraz ogólnie higienicznego trybu życia. Nie powinniśmy również przekraczać dziennej dopuszczalnej porcji do spożycia, ponieważ nawet zioła przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą wpływać niegatywnie na nasz organizm.

W jakiej postaci można kupić zioła?

Sasparillę obecnie znajdziemy głównie w formie ciętego lub zmielonego korzenia. Znajduje się ona także jako substancja czynna w wielu kapsułkowanych suplementach diety, jak: Climax Control, Nonacne, Maxatin czy Orgasm Control. Roślina zachowuje swoje właściwości zarówno w sytuacji, gdy korzystamy z niej osobno, jak i gdy przyjmujemy ją jako kapsułkę czy tabletkę zawierającą także inne substancje.

Czy stosowanie wywołuje skutki uboczne?

Niektórzy ludzie wychodzą z założenia, że suplementów diety naturalnego pochodzenia nie da się spożyć w nadmiernej ilości. Jest to poważny błąd - w dawnych czasach nie bez powodu mawiano, że truciznę czyni większa ilość. Sarsaparilla, podobnie jak inne zioła, powinna być stosowana zgodnie z przeznaczeniem i w porcji nieprzekraczającej tej zalecanej przez producenta czy naszego dietetyka. W przypadku, gdy nigdy wcześniej nie próbowaliśmy tego suplementu diety, również powinniśmy zachować pewną ostrożność. U niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne, najczęściej objawiające się w postaci reakcji alergicznej lub rozstroju żołądka. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy przestać korzystać z tego zioła. W przypadku, gdy przyjmujemy tradycyjne leki lub korzystamy z innych suplementów diety, przed użyciem sarsaparilli dobrze jest skonsultować nasze zamiary z lekarzem, ponieważ zioło może mieć negatywny wpływ na działanie substancji, które już przyjmujemy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: https://www.biotrendy.pl/

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ