Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Historia Gór Świętokrzyskich napisana wierszem

O niezwykłości gór, ich historii i geologii opowiada wierszem Jerzy Wójtowicz. 

Tom wierszy „ HISTORIA GÓR MOICH Z POWAGĄ I ŻARTEM spisana nad ranem, gdzieś o wpół do czwartej”, to zbiór utworów poetyckich napisanych przez geologa Jerzego Wójtowicza. Kielczanin wypuścił cykl wierszy o ukochanych przez niego Górach Świętokrzyskich. Jako emeryt postanowił opisać to, czym zajmował się podczas swojej kariery zawodowej, stąd geologiczna historia wojewódzkich wzniesień.

Historia czołowych miejsc na mapie województwa świętokrzyskiego powinna być znana mieszkańcom kielecczyzny. Autor przedstawił trudne geologiczne fakty w sposób przystępny, dlatego powinny ujrzeć światło dziennie. 

-Niemal rok temu napisałem wiersz o pierwszych ruchach górotwórczych w województwie świętokrzyskim i pokazałem go znajomej koleżance, również geolożce. Po przeczytaniu zaproponowała, abym opisał całą historię Gór Świętokrzyskich. Na początku pomyślałem, że zwariowała. Ale po przeczytaniu 50-60 publikacji zacząłem pisać. I tak powstał tom wierszy o Górach Świętokrzyskich- mówi Jerzy Wójtowicz.

Spotkanie autorskie z Jerzym Wójtowiczem odbędzie się 30 sierpnia 2019 r.  o godzinie 16:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. 

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO