Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Ekskluzywne wakacje na Malediwach - zaplanuj już na grudzień podróż życia. Materiał partnera

czwartek, 22 sierpnia 2019 15:54 / Autor: Radio eM
Radio eM

Idealne miejsce na luksusową podróż w środku zimy? Oczywiście Malediwy! Bajkowe plaże, nieziemskie widoki, zachwycająca rafa koralowa i przepyszna kuchnia czekają na turystów właśnie tutaj.

Malediwy – kraj niejednego rekordu

Malediwy to kraj pod wieloma względami rekordowy. Jednak nie walczy on o palmę pierwszeństwa z największymi ośrodkami turystycznymi. Przeciwnie. Malediwy są najlepszym dowodem na to, że małe jest piękne. To najniższy kraj na świecie, jego najwyższy szczyt wznosi się zaledwie nieco ponad dwa metry nad poziom morza. Jego stolica ma zaledwie 2 km² powierzchni, a cały kraj też nie jest duży – 297,8 km² to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Wrocławia! Jedynie liczba wysp może robić duże wrażenie, w tak małym kraju jest ich blisko tysiąc, ale zamieszkałych zaledwie dwieście.

Malediwy zagrożone są jednak niechlubnym rekordem. Ze względu na to, że poziom oceanów stale podnosi się, te przepiękne wyspy już za dwadzieścia lat mogą całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Trzeba się spieszyć z rezerwacją miejsc.

Malediwy – zanurkuj w przejrzystym oceanie

Malownicze rafy koralowe to tutaj codzienność. Blisko dwieście gatunków koralowców powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym nurkom. A do tego dochodzą bajkowo wyglądające gatunki ryb, wielokolorowa roślinność, mieniąca się woda, tajemnicze podwodne jaskinie… Nurkowanie na Malediwach jest wyjątkowe z jeszcze jednego powodu – przejrzystość wody w pobliżu wysp sięga nawet pięćdziesiąt metrów w głąb oceanu, co oznacza, że pod wodą jest całkiem jasno.

Przeczytaj także: Czy Malediwy są drogie? Prawdy i mity o luksusowych wakacjach w hotelowym raju

Malediwy – świecąca plaża

Malgaska legenda głosi, że kraj ten powstał wówczas, gdy z nieba spadły okruchy gwiazd i trafiły do Oceanu Indyjskiego. Podobnie mówi się o niezwykłej plaży na wyspie Mudhdhoo, która ma zwyczaj świecić w ciemnościach. Wrażenie jest doprawdy niezwykłe, to tak jakby gwiazdy postanowiły zamieszkać u stóp oceanu. To efekt obecności na plaży roślin o właściwościach bioluminescencyjnych. Jednak to naukowe wytłumaczenie uznawane jest za mało romantyczne, sporo osób woli wierzyć, że to prawdziwie niebiańska plaża, przynajmniej w nocy.

Malediwy – smaki świata

Dania serwowane na Malediwach, jak na kraj nadmorski przystało, opierają się głównie na rybach i owocach morza. Najpopularniejszymi składnikami kuchni malgaskiej jest tuńczyk i kokos. Wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i indyjskiej uczyniły to miejsce wyjątkowym. Takich dań jak tu, nie można spróbować nigdzie indziej na świecie. Dopełnieniem przysmaków są owoce, podawane na wszystkie możliwe sposoby, nie tylko jako samodzielne przekąski czy sałatki owocowe, ale także jako składniki dań rybnych i mięsnych.

Malediwy – pocztówka z wakacji

Tak właśnie wyglądają te wyspy – zielone palmy, bielusieńki piasek na plażach, lazurowa woda, wszechobecne słońce… Nie można się w nich nie zakochać. To raj na wyciągniecie ręki. Tu można odpocząć, popływać, rozkoszować się pogodą i drinkami na bazie rumu i mleczka kokosowego. Tu można odpocząć od codzienności, spędzić uroczy miesiąc miodowy, zakochać się w nieskalanej ręką ludzką naturze. Charakterystyczne dla Malediwów są hamaki pod palmami i domki na wodzie. To chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie wystarczy dosłownie wystawić nogę za próg, by znaleźć się w ciepłych wodach oceanu. Są schody, po których można zejść na dno i wygodne pomosty, by dojść na plażę. Na Malediwach nie brak też luksusowych hoteli z basenami, a na naprawdę wymagających turystów czekają samodzielne wille gotowe do zamieszkania (Sprawdź http://memories.pl).

Nowy numer!
26/2020 26/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ