Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Wyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać? Materiał partnera

czwartek, 22 sierpnia 2019 08:53 / Autor: Radio eM
Radio eM

Czy wyroki zaoczne wydawane przez sądy cywilne zgodne są z polskim prawem? Jeśli jednym słowem można odpowiedzieć na postawione pytanie to: TAK. Niestety, ale wielu naszych rodaków nie podejmuje prób obrony swoich interesów kiedy otrzymają pismo z sądu. To tylko umacnia pozycję firm windykacyjnych, pożyczkowych i banków. Mając na uwadze powyższe warto i trzeba bronić się w sądach przekonują eksperci z Kancelarii EUROLEGE. Jak to robić? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny może zostać wydany przez sąd cywilny jedynie w określonych prawem przypadkach. Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny? Jeśli pozwany otrzymując pozew nie podejmie obrony, jak również wtedy kiedy stawi się na posiedzenie sądu i nie będzie wdawał się w spór sądowy. Kancelaria EUROLEGE zajmująca się pomocą osobom zadłużonym informuje, że nawet 99 procent wyroków zaocznych jest zasądzających roszczenia w całości. Co ważne, wyrok zaoczny posiada rygor natychmiastowej wykonalności. To nie jest dla pozwanego dobra informacja. Dlaczego? Wynika to z faktu, że pozwany może mieć postępowanie egzekucyjne nawet wtedy, kiedy podejmie obronę. Można jednak przeciwdziałać skutecznie takim instytucjom prawa.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego?

Jako pozwany chciałbyś złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego? Pamiętaj, że tylko 2 tygodnie, tyle wynosi termin na złożenie skutecznego pisma. Pozwany do sądu o zapłatę musi w sprzeciwie wskazać co zaskarża i w jakiej części oraz podać wszystkie dowody twierdzenia oraz zarzuty. Z doświadczenia Kancelarii EUROLEGE wynika, że wiele osób myśli, że świetnie sobie poradzi. Na koniec jednak taka próba samodzielności kończy się odrzuceniem sprzeciwu i koniecznością życia z komornikiem na karku.

Dlatego tak ważne jest, aby sprawy powierzać profesjonalistom.

Opłata od sprzeciwu od wyroku zaocznego.

A tutaj niedobra wiadomość. Sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Jej wysokość to 1/2 opłaty od pozwu w danej sprawie o zapłatę. A zatem jeśli wyrok zaoczny dotyczy zasądzenia kwoty np. 30 tysięcy zł, to opłata od sprzeciwu wyniesie już 750 zł.

Jedynie jako ciekawostkę możemy podać, że kiedy sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to pozwany od sprzeciwu nie musi wnosić żadnych opłat. A jeśli wydany został przez sąd nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym? Wtedy już opłata wynosi 3/4 opłaty od pozwu. Oznacza to, że lepiej już dostać wyrok zaoczny niż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Odwołuj się od orzeczeń sądowych!

Niestety, ale Polacy niezbyt chętnie składają odwołania od otrzymywanych z sądów orzeczeń. Główny powód? Przede wszystkim brak wiary w powodzenie. Nawet 90 procent osób otrzymujących wyroki zaoczne oraz nakazy zapłaty nie widzi sensu ich zaskarżania. To jednak wieli błąd! Z danych przekazywanych przez Kancelarię EUROLEGE wynika, że ponad 80 procent spraw prowadzonych przez w/w Kancelarię kończy się orzeczeniami korzystnymi dla osób pozwanych. Czy mając taką wiedzę uważasz, że nie warto podejmować obrony? Na pewno warto próbować. Wynikiem może być całkowite oddłużenie.

Jak się zgłosić do Kancelarii:

EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa

Zadzwoń, tel. 530 333 130

Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ