Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Czy stosuje się biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków NV?

środa, 03 lipca 2019 13:33 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przydomowa oczyszczalnia ścieków NV jest biologiczną oczyszczalnią pracującą w technologii osadu czynnego i złoża biologicznego. Urządzenie zostało opracowane z myślą o jak najmniejszej ingerencji człowieka w jej eksploatację, a proces odbywa się na zasadzie samoregulacji. Do rozkładu zanieczyszczeń obecnych w ściekach przydomowa oczyszczalnia NV wykorzystuje siłę natury, czyli bakterie. Większość osób uważa, że aby oczyszczalni działała prawidłowo konieczne jest stosowanie biopreparatów. Poniżej wyjaśniamy, czym są biopreparaty i czy ich stosowanie jest konieczne.

Biopreparaty – co to jest i jaką pełnią rolę?

Bez względu na rodzaj i technologię pracy każda przydomowa oczyszczalnia ścieków do rozkładu ścieków wykorzystuje mikroorganizmy. Biopreparaty to właśnie mikroorganizmy oraz enzymy przyspieszające rozkład zanieczyszczeń obecnych w ściekach. Jak działają biopreparaty?

- usprawniają rozkład ścieków w osadniku gnilnym (powstaje mniej piany, kożucha i osadu),

- redukują brzydkie zapachy.

Wybór preparatów do przydomowych oczyszczalni ścieków jest ogromny, przyjmują postać tabletek, proszku czy płynu. Ich stosowanie w przypadku szamb czy oczyszczalni drenażowych pozwala usunąć odór charakterystyczny dla procesów gnilnych. W przypadku oczyszczalni drenażowych niestosowanie biopreparatów może doprowadzić do zatkania rur drenarskich, co wiąże się z kosztowną naprawą.

Przydomowa oczyszczalnia NV, a biopreparaty

Podczas normalnej pracy oczyszczalni NV nie ma potrzeby stosowania biopreparatów. Bakterie namnażają się w wyniku dostarczania ścieków oraz tlenu. Dodatkowo dostarczając mikroorganizmy w postaci biopreparatów można doprowadzić do przerostu osadu czynnego, co negatywnie wpływa na efektywność i wydajność przydomowej oczyszczalni NV. W przypadku urządzenia NV można stosować biopreparaty podczas rozruchu oczyszczalni. Ten typ biopreparatów nazywany jest bioaktywatorem i zaszczepienie oczyszczali poprzez dodanie odpowiedniej jego dawki przyspiesza namnażanie się bakterii i pozwala szybciej osiągnąć maksymalną efektywność oczyszczania ścieków. Zanim zastosuje się biopreparat należy uważnie zapoznać się z instrukcją producenta, w celu dobrania odpowiedniej dawki. Biopreparaty można zastosować również w sytuacjach awaryjnych, np. dłuższego braku dopływu ścieków (np. urlop), dłuższej przerwy w napowietrzaniu (brak prądu).

Przed użyciem biopreparatu do oczyszczalni NV należy upewnić się, że jest on przeznaczony do oczyszczalni biologicznych z napowietrzaniem. Ponieważ większość biopreparatów jest przeznaczona dla osadników gnilny, a więc wspomaga procesy beztlenowe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków NV wyróżnia się brakiem osadnika wstępnego w którym zachodzą beztlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń. To właśnie procesy gnilne są w większości przypadków przydomowych oczyszczalni przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów. Natomiast oczyszczalnia NV składa się z komory napowietrzania i osadnika wtórnego. Dlatego praca urządzenia NV nie wydziela przykrych gnilnych zapachów, a wysoka redukcja zanieczyszczeń jest osiągana dzięki zastosowaniu podwójnej technologii pracy osadu czynnego i złoża biologicznego.

W celu uzyskania obszerniejszych informacji, doradztwa technicznego oraz bezpłatnej oferty zapraszamy do kontaktu z firmą Traidenis-Pol pod numerem telefonu 734 000 734 lub wysłania maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ