Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»BIZNES»Politechnika i energetyka

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

BIZNES

Politechnika i energetyka

Kielce / 09 października 2017 / Tekst

Tworzenie inteligentnych sieci energetycznych, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności – to główne cele współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Grupy Energetycznej. Strony podpisały dziś w tej sprawie porozumienie.

Kielecka uczelnia techniczna planuje wspólnie z ze skarżyskim oddziałem PGE Dystrybucja S.A.  starać się o dofinansowania na realizację projektów związanych z energetyką. - Będą to niewątpliwie działania ukierunkowane na innowacyjność i wygrywanie projektów operacyjnych i pozyskiwania z nich środków finansowych. Skupimy się na tym, co w tej chwili w energetyce jest na topie, czyli na elektromobilności, odnawialnych źródłach energii i sieci inteligentnej. Ogromnym polem do popisu będą właśnie inteligentne sieci, czyli takie, które same lokalizują uszkodzenie i rekonfigurują się tak, by w danym momencie jak najmniej odbiorców pozostawało bez prądu - mówi Wojciech Nita, Dyrektor Generalnego Oddziału Skarżysko-Kamienna.

Politechnika Świętokrzyska szans na rozwój dopatruje się przede wszystkim w opracowywaniu rozwiązań dla samochodów elektrycznych. - Jest szereg programów, które wymagają zbudowania specjalistycznych urządzeń. To zwłaszcza elektromobilność. Potrzebne są systemy pozwalające na bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Mamy pewną filozofię podejścia do tego problemu. Konsultujemy ją właśnie z PGE i szukamy innych chętnych, z którymi moglibyśmy stworzyć konsorcjum i skutecznie postarać się o finansowanie - informuje profesor Andrzej Kapłon z Zakładu Energoelektroniki, Maszyn i Napędów Elektrycznych Politechniki Świętokrzyskiej.

PGE Dystrybucja S.A. Skarżysko-Kamienna dostarcza energię elektryczną dla 800 tysięcy odbiorców.

ZOSTAW KOMENTARZ