Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»BIZNES»Dotacje na nowoczesne rolnictwo. Dopłaty sięgające nawet 500 tysięcy złotych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


BIZNES

Dotacje na nowoczesne rolnictwo. Dopłaty sięgające nawet 500 tysięcy złotych

Świętokrzyskie / 07 lutego 2018 / Tekst
Małgorzata Erlich-Smużyńska w studiu Radia eM Małgorzata Erlich-Smużyńska w studiu Radia eM

W wymianie sprzętu rolniczego na nowoczesny pomoże Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 19 lutego świętokrzyski oddział tej instytucji rozpocznie nabór wniosków o otrzymanie dotacji na rozwijanie gospodarstw. Rolnicy mogą liczyć na dopłaty sięgające nawet 500 tysięcy złotych.

W poprzednim naborze wniosków dopłaty na sprzęt cieszyły się dużym zainteresowaniem świętokrzyskich rolników. Wówczas, agencja przyjęła w tej sprawie przeszło 1300 wniosków z czego ponad 600 zakwalifikowało się do dofinansowania. W tym roku rolnicy w tym obszarze mogą ponownie starać się o dodatkowe fundusze na inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji czy zwiększeniem skali produkcji.

- Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tysięcy złotych. W przypadku inwestycji, które nie są powiązane bezpośrednio z budową, modernizacją magazynów paszowych czy budynków inwentarskich wraz z ich wyposażeniem maksymalna dopłata wynosi 200 tysięcy złotych - mówi Małgorzata Elrich-Smużyńska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co ważne, dofinansowania są przydzielane na zasadzie refundacji do 50 procent poniesionych kosztów. 60 procent kosztów agencja zwróci młodym rolnikom czy rolnikom starającym się o pomoc grupowo. - Kluczowym warunkiem ubiegania się o pomoc jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Ona musi się mieścić w granicach 10-200 tys. euro. Wyjątkiem są gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących o refundację, gdzie ta dolna granica może być niższa. Jednak w tym przypadku suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw wnioskujących rolników musi wynosić co najmniej 15 tys. euro – wyjaśnia dyrektor Małgorzata Erlich-Smużyńska.

W tym naborze wniosków uproszczone zostało wypełnianie biznesplanu. Wprowadzona została jeszcze jedna zmiana. Rolnicy będą musieli dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie kryterium punktowe. Dotychczas wystarczała deklaracja wnioskodawcy. Termin składania wniosków mija 20 marca.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna