Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE»Wojciech Kaczmarczyk: Narodowy Instytut Wolności chce kształtować świadomych obywateli.

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

Wojciech Kaczmarczyk: Narodowy Instytut Wolności chce kształtować świadomych obywateli.

11 czerwca 2018 / Tekst

- Jeszcze w tym roku ruszą trzy programy rządowe skierowane do organizacji pozarządowych wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego - poinformował w Radiu eM Kielce Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; Sekretarz Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Zwiększenie pomocy dla organizacji pozarządowych – to jeden z postulatów rządu Zjednoczonej Prawicy, który realizuje działający od ponad pół roku Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Pod koniec maja NIW-CRSO rozstrzygnął przyznanie dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Środki finansowe otrzymało prawie trzy tysiące organizacji pozarządowych z całej Polski. Głównie były to małe organizacje z mniejszych miejscowości, które do tej pory nie otrzymywały wsparcia na podejmowane inicjatywy.

Narodowy Instytut Wolności jeszcze w tym roku planuje uruchomienie kolejnych programów rządowych. – Będą to trzy programy. Pierwszy - Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, zakłada kilka priorytetów wsparcia, najważniejszy to działalność misyjna organizacji oraz ich rozwój instytucjonalny, a także rozwój mediów obywatelskich, organizacji strażniczych, obywatelskich thing-tanków. Drugi to Korpus Solidarności, czyli program wsparcia wolontariatu. Trzeci – Program Wsparcia Organizacji Harcerskich, w których rząd widzi partnera w dziele wychowania młodego pokolenia – wyjaśnia Wojciech Kaczmarczyk.

- Naszym celem jest wspieranie takich form aktywności, które czynią z mieszkańców obywateli świadomych swoich obowiązków i praw. Świadomych, że mogą i powinni się angażować w działalność społeczności lokalnej. Samorząd to nie tylko wójt i Rada Gminy, ale także obywatele zrzeszeni w różnych organizacjach pozarządowych – powiedział w Radiu eM Kielce Wojciech Kaczmarczyk.

Posłuchaj całej rozmowy:

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna