Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE»[VIDEO] Agata Wojtyszek: straty po majowych ulewach zostaną zrekompensowane

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

RADIO AUDYCJE

[VIDEO] Agata Wojtyszek: straty po majowych ulewach zostaną zrekompensowane

Kielce / 05 czerwca 2019 / Tekst

W województwie świętokrzyskim rusza szacowanie strat po majowych ulewach. – Rolnicy mogą zabiegać o  preferencyjne kredyty w Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa na odbudowę swojej produkcji. Ministerstwo  Rolnictwa przeznacza  specjalne  środki na wsparcie gospodarstw, w których straty wynosiły ponad  70 procent,  a tych jest naprawdę dużo – powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W gminach dotkniętych ulewnymi deszczami rozpoczyna się szacowanie strat. Jak powiedziała w wywiadzie wojewoda Agata Wojtyszek, w niektórych gminach pojawiły się problemy. Chodzi o Izby Rolnicze, które zakończyły kadencję pod koniec maja. Wybory na nową kadencję mają się odbyć dopiero z końcem lipca. To spowodowało wstrzymanie pomocy dla rolników. Komisje, które mogą szacować straty są już budowane. Jak uspokaja wojewoda  świętokrzyski, pomoc będzie udzielona wszystkim potrzebującym.

Po szacowaniu zostaną spisane protokoły, które będą wysłane do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tam zostaną zweryfikowane i utworzony będzie jeden, zbiorczy, który otrzyma Ministerstwo. Rolnictwa Po akceptacji poszkodowani rolnicy otrzymają środki finansowe.                                                                      

Majowe anomalia pogodowe spowodowały również zniszczenia domów i budynków gospodarczych. Na wniosek, wysłany przez wojewodę świętokrzyskiego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Finansów, do rodzin dotkniętych powodziami trafiło 400 tys. złotych. Ponadto samorządy, które ucierpiały w wyniku nawałnic mogą wystąpić o pomoc w zakresie odbudowy dróg i zerwanych mostów. Województwo  świętokrzyskie na ten cel ma przeznaczone 83 mln złotych.

Posłuchaj całej rozmowy:

Tekst: Wiktoria Mitura

ZOSTAW KOMENTARZ