Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Trwają dyskusje nad ustawą o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności. – Najogólniej chodzi w niej o to, by duże i mniejsze sklepy zostały zobligowane do podpisania umowy z odbiorcami żywności, której upływa termin minimalnej trwałości. Dzięki temu trafi ona do potrzebujących, a nie na śmietnik. Sprawdza się to dobrze w wielu miejscach – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Posłuchaj całej rozmowy:

- Kiedy generał Sikorski wydawał rozkazy dotyczące przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową nikt nie słyszał na okupowanych ziemiach polskich o Walentynkach, ale dzięki temu, że dzień Świętego Walentego przypada na tę samą datę, co rocznica utworzenia AK, młodzieży łatwiej jest zapamiętać, kiedy doszło do tego ważnego historycznie wydarzenia - powiedział dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

112 na ratunek

Kielce / 10 lutego 2017 /

W najbliższą sobotę będziemy obchodzić Europejski Dzień numeru 112. - Ten numer integruje wszystkie służby. Często w stresie nie wiemy, na który z numerów alarmowych powinniśmy zadzwonić. Operator numeru 112 zadecyduje za nas, którą ze służb należy zawiadomić w konkretnej sytuacji - powiedział Michał Warszawski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzystowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego  w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Trwają prace nad siecią szkół

Świętokrzyskie / 09 lutego 2017 /

- Wszystkim nam zależy na tym, by reforma oświaty w naszym województwie została wprowadzona w należyty sposób i ze zwróceniem uwagi na tych najważniejszych, czyli uczniów - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

- Dzięki wprowadzeniu monitoringu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wykryliśmy wiele awarii, które dotychczas nie byłyby do wykrycia z uwagi chociażby z uwagi na uwarunkowania geologiczne terenu, na którym działamy. Dzięki temu straty wody w ciągu ostatnich zaledwie kilku miesięcy spadły aż o około 8 procent – powiedział Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

- O Armii Krajowej musimy stale przypominać. W przestrzeni publicznej spotykamy często kalki propagandowe rodem z czasów PRL. My chcemy podkreślać, że powstanie Armii Krajowej to był bunt przeciw agresji i podeptaniu godności, na który przed Polakami nikt się nie odważył – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Srebrna łyżeczka z grawerem Marczewskich, duży zestaw fotografii dotyczących kapitana Cholewy czy przedmioty codziennego użytku, takie jak chociażby rzadko już dziś spotykany ręczny młynek do kawy - to tylko niektóre z najnowszych nabytków Muzeum Historii Kielc. Między innymi o nich i o wystawach dotyczących braci Piłsudskich, a także o planach edukacyjnych i wystawowych na 2017 rok opowiadał w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

W regionie świętokrzyskim nie ma już zagrożenia ptasią grypą, ale rolnicy ponieśli w jej wyniku duże straty. Czy zostaną im one jakoś zrekompensowane? Między innymi na to pytanie odpowiadała Małgorzata Erlich-Smurzyńska w audycji Gość Radia eM Piotra Wójcika.

- Jest to święto, w którym wspominamy ofiarowanie Jezusa przez Matkę Najświętszą i św. Józefa Bogu Ojcu – powiedział o obchodzonym dziś Święcie Ofiarowania Pańskiego ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego diecezji kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

- W reformie samorządów widzę dużo plusów i dużo minusów. Z jednej strony to szansa na wprowadzenie do lokalnej polityki świeżej krwi. Z drugiej zaś, w wielu gminach od lat rządzą bardzo dobrzy wójtowie, których ciężko byłoby zastąpić. Narzucenie kadencyjności mogłoby przynieść tam tylko straty. W mojej ocenie ta reforma nie zostanie wprowadzona – ocenił prezydent Kielc Wojciech Lubawski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Jedność dla dzieci

Kielce / 31 stycznia 2017 /

Powrót do sprawdzonych, tradycyjnych sposobów na spędzanie czasu z najmłodszymi – z książką i w gronie najbliższych. To cel, jaki stawia sobie Wydawnictwo Jedność przy komponowaniu oferty dla najmłodszych. O nowościach wydawniczych w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce opowiedziały Lucyna Rurarz i Agnieszka Bernacka z Wydawnictwa Jedność.

- Wprowadzenie kadencyjności w samorządach zdynamizowałaby je i wyeliminowała niektóre nieprawidłowości, takie jak tworzenie się tak zwanych klik - ocenił profesor Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Instytut Pamięci Narodowej odtajnił akta ze zbioru zastrzeżonego. - Sądzę, że mimo tego iż w archiwach IPN zgromadzono około 90 kilometrów akt, to tak naprawdę nie mamy jeszcze wszystkiego. Są dość poważne luki dokumentowe i zadajemy sobie pytanie, gdzie te dokumenty się znajdują. Mogły one ulec zniszczeniu, na przykład w pożarach, ale i równie dobrze znajdować się w miejscach takich, jak słynna "szafa Kiszczaka" - powiedział Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury IPN w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dzieci pomagają dzieciom

Kielce / 26 stycznia 2017 /

Ponad 150 kolędników misyjnych z naszej diecezji uczestniczyło w kolędowaniu na rzecz dzieci z Tajlandii. - Dzieci stowarzyszone Pomocą w Papieskim Dziele Misyjnym skupiły się w tym roku zwłaszcza na „dzieciach niewidzialnych”, czyli takich, których urodzenie nie zostało nigdzie udokumentowane – powiedział ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor papieskich dzieł misyjnych diecezji kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce. Podsumowanie z udziałem księdza biskupa Jana Piotrowskiego odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 10. w kieleckiej Bazylice Katedralnej.

Strona 10 z 77

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna