Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

AUDYCJE RADIOWE

W sobotę (21.05) odbędzie się Majówka Rowerowa. To wydarzenie, które co roku organizowane jest w stolicy województwa świętokrzyskiego. Na czele peletonu jedzie ksiądz biskup Marian Florczyk. Trasa liczy nieco ponad 20 kilometrów. Podczas jednego z postojów odprawiana jest Msza święta. – Panuje rodzinna atmosfera. Nie jedziemy szybko, nie potrzeba świetnej kondycji. Tempo jest dostosowane do słabszych uczestników - mówi ksiądz Krzysztof Banasik wicedyrektor kieleckiej Caritas.

Rafał Nowak dotychczasowy dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach wygrał konkurs na dyrektora Wzgórza Zamkowego. Szkołą kierował przez dziewięć lat. Teraz obejmuje nowe stanowisko. Jakie ma plany na prowadzenie Wzgórza, wychowanie patriotyczne młodych?

Wojciech Lubawski prezydent Kielc został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Ukrainy. Jest to Order Księcia Jarosława Mądrego. – Premier wręczając mi nagrodę powiedział kilka ciepłych słów o mnie, o Kielcach i, o Polsce. Czułem się wyjątkowo wyróżniony, wręcz wzruszony - mówi Wojciech Lubawski prezydent Kielc.

Ostatnie posiedzenie Sejmu było dość burzliwe. – Bilans zamknięcia rządów PO-PSL był potrzebny. Informacji jest bardzo wiele, bardzo wiele zaniedbań. Trzeba było dokonać drobiazgowego przeglądu - mówi Anna Krupka poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W niedzielę (15.05) przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. - Owocami Ducha Świętego są: miłość, posunięta aż do miłości nieprzyjaciół, cierpliwość, pokój w sercu, zdanie się na wolę Pana Boga, ale przede wszystkim też dar jedności - mówi ksiądz Dariusz Gącik wikariusz generalny diecezji kieleckiej.

W cyklu Wywiad bez krawata w Radiu eM gościliśmy niedawno Andrzeja Kozieję. Do niego, jak do nikogo innego, pasowała nazwa audycji. Andrzej Kozieja, wykładowca akademicki, doskonały filmoznawca, polonista, gawędziarz i „wulkan energii oraz pomysłów” doskonale czuł się bez krawata. Bardzo chcieliśmy zrobić z nim rozmowę w ramach cyklu „Wywiad bez krawata”, bo dla nas radiowców był też w 100% medialnym interlokutorem. Świętnie czuł się przed mikrofonem, dlatego z lekkością słuchało się z nim wywiadów. Jaki żal, że ten był ostatni…

Ś.P. Andrzej Kozieja, 1960-2016

Po początkowo ogromnym zainteresowaniu wnioskami o świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ przyszło uspokojenie. Dyrektor MOPR w Kielcach Marek Scelina apeluje jednak o to, by nie zwlekać do samego końca ze składaniem dokumentów. Więcej o funkcjonowaniu programu w Kielcach w rozmowie Piotra Wójcika.

W połowie maja kielecki Instytut Pamięci Narodowej otworzy swoje podwoje dla kielczan. – W najbliższą sobotę (14.05) odbędzie się Noc Muzeów. Mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną szansę poznać tajemnice i ciekawostki historii, szczególnie tej najnowszej - mówi doktor Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W województwie świętokrzyskim cudzoziemcy w większości pracują w budownictwie czy rolnictwie, zwłaszcza w sezonie letnim oraz w transporcie i gastronomii. - Największą grupą przyjezdnych są Ukraińcy. Należy wymienić również pracowników pochodzących z Chin oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej - mówi Barbara Kaszycka rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

Sezon wiosenno-letni to czas imprez plenerowych w Parku Etnograficznym w Tokarni. W najbliższą niedzielę (15.05) zaplanowano Wytopki Ołowiu. – To impreza, która nawiązuje do dawnych tradycji metalurgicznych oraz wydobycia kruszcu w naszym regionie - mówi Beata Ryń rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Aktualnie wrażany jest Program Rodzina 500 plus. To jeden z programów społecznych przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. – Cały czas monitorujemy, jak wygląda sytuacja dotycząca tego programu w poszczególnych gminach Świętokrzyskiego. Spotykamy się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat wprowadzenia tej inicjatywy w życie w dodatku, w tak szybkim czasie po wyborach - mówi Maria Zuba poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Za nieco ponad miesiąc w Kielcach odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. Jak odnosi się do tej inicjatywy włodarz stolicy województwa? – Referendum jest jedną z możliwości, jakie daje demokracja. Służy do pewnych rozstrzygnięć, do badania opinii obywateli. Odnoszę się do tego z pełnym szacunkiem. W przypadku Kielc sam jestem stroną tego przedsięwzięcia. Jednak chcę podkreślić, że organizatorzy referendum od początku grali nie fair. Wydali biuletyn, w którym były kłamstwa i pomówienia. Sprawa znalazła się w sądzie.

W piątek (06.05) po raz pierwszy ulicami Kielc przejdzie Droga Światła. To nabożeństwo, które swoje korzenie ma we Włoszech. – Jest ono odpowiedzią na potrzebę pogłębienia naszej duchowości związanej z okresem wielkanocnym. W Kościele łacińskim rozbudowana jest wrażliwość pasyjna. Wielki Post wypełniony jest różnego rodzaju propozycjami nabożeństw. Brakuje ich jednak w okresie wielkanocnym, stąd też ta inicjatywa - mówi ksiądz Rafał Dudała diecezjalny duszpasterz akademicki.

W Kielcach 12 czerwca odbędzie się referendum w sprawie odwołania obecnego prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego. – Moim zdaniem miasto funkcjonuje stabilnie, a to działanie niepotrzebnie pochłania określone środki finansowe oraz energię, którą można przeznaczyć na rozwiązywanie problemów miasta i mieszkańców  - mówi doktor prawa Bartłomiej Dorywalski, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Strona 10 z 66

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay