online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Wokół reformy szkolnictwa

11 października 2016 /

- Jeśli ktokolwiek straci pracę, to nie z powodu reformy, a niżu demograficznego – tak Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty na antenie Radia eM Kielce odniósł się do obaw związanych z wygaszaniem gimnazjów. W kontekście planowanych zmian toczy się żywa dyskusja. Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje, a Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratorzy przekonują, że będą to zmiany na lepsze. 

Na temat bardzo ciekawej serii poradników "Jedność zdrowie" z Lucyną Rurarz z Wydawnictwa Jedność rozmawia Katarzyna Bernat.

W ciągu ostatnich miesięcy między organizacjami ekologicznymi a Ministerstwem Środowiska narastał spór  o Puszczę Białowieską. Jedni chcą pozostawienia jej w nienaruszonej formie, drudzy mówią o aktywnej ochronie puszczy. O współpracy z ekologami rozmawiałem z Rzecznikiem Ministerstwa Środowiska  - Pawłem Muchą.


W niedzielę przypada XVI Dzień Papieski, pod hasłem: „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Obchody mają charakter kulturalny, duchowy i charytatywny. Na ulicach i przed świątyniami będą zbierane datki wspierające fundusz stypendialny na rzecz zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. – Stypendium daje duże możliwości na rozwój, realizację marzeń, poznanie ciekawych ludzi, ale też zobowiązuje do pomocy innym – powiedziała w Radiu eM Kielce Emilia Koneczna, stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W diecezji kieleckiej jest 56 stypendystów fundacji.

Trwa czarny poniedziałek, czyli fala protestów organizowanych przez przeciwników zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Sprawę komentują dla nas psycholog Magdalena Delipacy, prowadząca na antenie Radia eM magazyn 100 Procent dla Rodziny oraz psychoterapeuta Patrycja Osman.

Około 12 tysięcy studentów rozpocznie od października nowy rok akademicki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wśród nich będzie około 350 osób z zagranicy. – Po raz pierwszy tak wielu cudzoziemców będzie kształciło się w naszej uczelni. To świadczy o nowych perspektywach jakie otwieramy młodym ludziom – powiedział w Radiu eM Kielce prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

W związku z rozprzestrzenianiem się choroby trzody chlewnej, ministerstwo środowiska podjęło środki które mają na celu ograniczenie zjawiska ASF. Minister ogłosił na konferencji prasowej że wielkim krokiem w walce z wirusem, jest ograniczenie populacji dzików które są nosicielami. Sytuacja szczególnie dotyczy terenów na wschodzie Polski.

Wniosek o odwołanie Andrzeja Domańskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach na sesji sejmiku złożył radny PiS dr Bartłomiej Dorywalski. - Na pytanie, czy szpital korzysta z usług firm zewnętrznych, dyrektor odpowiedział, że nie korzysta. Na to samo pytanie marszałek Adam Jarubas odpowiedział, że  szpital na takie usługi wydaje blisko 10 tysięcy zł miesięcznie. Dyrektor, który w takich sprawach mija się z prawdą, powinien być odwołany - powiedział w Radiu eM Kielce Bartłomiej Dorywalski.

Wielu świętokrzyskich rolników boryka się z należnościami wobec budżetu państwa oraz takimi, lub takimi, które wynikają z kredytów. Wiele wskazuje na to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już niebawem uruchomi dla nich wsparcie. Szczegóły w rozmowie Piotra Wójcika z Małgorzatą Erlich-Smurzyńską ze świętokrzyskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Dołożymy wszelkich starań, aby Centralny Port Lotniczy powstał w Obicach koło Kielc. W sprawach regionu parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości muszą mówić jednym głosem – powiedział w Radiu eM Kielce poseł PiS Bogdan Latosiński.

O nowościach na kieleckim rynku nieruchomości i planowanych inwestycjach rozmawiamy z Karoliną Poniewierską z firmy developerskiej Poniewierski.

 - Nie mieliśmy lepszego rozwiązania. Wybór leżał między ofertą z Senegalu a tą przedstawioną przez pana Meresińskiego. Ta pierwsza umocowana jest strukturami rządowymi, dlatego jest wiarygodna. Z oferty biznesmena, który z wiadomym skutkiem przejął Wisłę w porę się wycofaliśmy. Ryzyko istnieje zawsze. Radni zapowiedzieli, że nie zagłosują już za przekazaniem Koronie kolejnych pieniędzy, dlatego jedynym krokiem była sprzedaż klubu - powiedział w audycji „Prawdę mówiąc” na antenie Radia eM Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

- Około dwóch tysięcy osób miesięcznie odwiedza otwarte kilka miesięcy temu Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. – W przystępny i ciekawy sposób popularyzujemy odkrycia naukowe, zawiłości otaczającego świata, a nawet działanie wielu urządzeń. U nas każdy, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego – powiedziała w Radiu eM Kielce Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.

Młodzi ludzie z fundacji: "Odzyskajmy naszą historię" przygotowują szereg inicjatyw, których celem jest odkłamywanie najnowszej historii Polski. Jednym z przedsięwzięć jest realizacja filmu fabularno-dokumentalnego "Bitwa pod Rząbcem".

Strona 10 z 72

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay