Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

RADIO AUDYCJE

W ostatnim czasie w miasto zainwestowano miliard euro. Są kolejne plany. – Przed nami nowa perspektywa finansowa a w niej podobne pieniądze jak w tej, która minęła. Wszystko wskazuje na to, że będą to ostatnie pieniądze, które możemy dostać z zewnątrz. Przewidywane dofinansowanie wynosi 85%, czyli za 15% możemy wybudować szereg obiektów - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W sezonie wiosenno-letnim co weekend rzesza turystów odwiedza Park Etnograficzny w Tokarni. W niedzielę (12.06) odbędzie się tam kolejny piknik rodzinny, tym razem pod hasłem „Jawor u źródeł kultury”.

12 czerwca kielczanie zdecydują o odwołaniu bądź pozostawieniu na stanowisku obecnie rządzącego miastem prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Jeżeli do urn pójdzie 3/5 głosujących w wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie 2014 roku, wtedy referendum będzie ważne. W Kielcach wydano 65 618 kart do głosowania. Referendum będzie więc ważne, jeśli wybierze się na nie dokładnie 39 371 osób.

W tym roku przypadają okrągłe rocznice protestów robotniczych z 1956 roku i 1976 roku. Mowa o wydarzeniach w Poznaniu i Radomiu. – Instytut Pamięci Narodowej chce o tych wydarzeniach przypomnieć. W środę (08.06) odbędzie się tematyczna konferencja naukowa - mówi doktor Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom realizującym zobowiązania ekologiczne lub też zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne o terminach, które ich obowiązują - wyjaśnia Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera inwestycje w rozwój obszarów leśnych. Na jakich zasadach to działa? - wyjaśnia Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Co daje rolnikowi informacja o przesuniętym terminie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie? – Przypominam, że Komisja Europejska podjęła ostatecznie decyzję o wydłużeniu do 15 czerwca okresu składania wniosków o tegoroczne płatności bezpośrednie - wyjaśnia Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

- W lipcu odbędzie się ogólnopolski kongres Prawa i Sprawiedliwości. W regionalnym zjeździe partii uczestniczyło 700 osób. Wybrano delagatów, którzy z kolei wybiorą nowe władze ugrupowania - mówi poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Jak obecnie funkcjonuje Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach? Jakie nasz ARiMR ma wyniki w powrównaniu z biurami w innych regionach kraju oraz o piorytetowych dzaiałniach na rzecz gospodarstw rolniczych w Województwie Świętokrzyskim możemy sie dowiedzieć z niniejszej audycji.

Ćwierć wieku minęło od wizyty świętego Jana Pawła II w regionie świętokrzyskim. Papież Polak odwiedził wówczas Kielce oraz Masłów, gdzie sprawował Eucharystię. Podczas homilii mówił głównie o rodzinie. – Doskonale pamiętam ten czas. W moim rodzinnym domu nocowało wtedy wiele osób z bliższej i dalszej rodziny. Każdy chciał uczestniczyć w tym wydarzeniu – wspomina ksiądz doktor Rafał Dudała diecezjalny duszpasterz środowisk akademickich.

25 lat temu Ziemię Świętokrzyską odwiedził Papież Jan Paweł II. Ojciec Święty mówił do nas głównie o Rodzinie. Przesłanie jest bardzo aktualne także dziś. Co konkretnie powiedział nam św. Jan Paweł II w Masłowie? Przypominamy najważniejsze słowa.

Przed nami uroczystości upamiętniające 25. rocznicę wizyty świętego Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie. – To ważny jubileusz dla kieleckiego kościoła. Przesłanie, jakie przywiózł nam wtedy Ojciec Święty to była Ewangelia rodziny, która jest jak najbardziej aktualna w obecnych czasach - mówi ksiądz doktor Mirosław Cisowski rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Czterech samorządowców z regionu zostało wyróżnionych Krzyżami Zasługi. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi dr Bartłomiej Dorywalski z powiatu włoszczowskiego. – Odznaczenia zostały przyznane osobom, które swoją działalnością w samorządzie przyczyniły się do rozwoju, zabiegały o sprawy mieszkańców a przede wszystkim jawili się w dotychczasowym działaniu jako ci samorządowcy, którzy zmieniają nasze małe ojczyzny zdecydowanie na lepsze - mówi radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dr Bartłomiej Dorywalski.

Jakie są szanse na powstanie krajowego portu lotniczego w Obicach? – Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, dziewięć lat temu padła propozycja dotycząca budowy portu centralnego pomiędzy Warszawą i Łodzią. Wskazane zostały wtedy Kielce. Według naszej oceny nadal to jest najlepsze miejsce. Prowadzę w tym kierunku rozmowy. Szkoda, że jestem osamotniony bo myślę, że byłby to olbrzymia szansa dla województwa - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Strona 10 z 68

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay