Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

- W Polsce wiedza o pacyfikacji Michniowa nie była powszechna, nie mówiąc już o świecie. Chcemy to zmienić – powiedział w Radiu eM Kielce dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbliża się kolejna rocznica pacyfikacji Michniowa przez oddziały niemieckie. Do tragicznych wydarzeń doszło 12 lipca 1943 roku. Natomiast w 2017 roku prezydent Andrzej Duda ustanowił w ten dzień święto państwowe pod nazwą Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. - Jest to piękne docenienie wkładu wsi polskiej w okres II wojny światowej, w okres, kiedy wieś karmiła, pomagała Żydom, stanowiła zaplecze oddziałów partyzanckich i to również jest szczególne docenienie Michniowa - mówiła Ewa Kołomańska kierownik działu edukacji martyrologicznej w  Muzeum Wsi Kieleckiej w Michniowie w audycji "Prawdę Mowiąc" Katarzyny Bernat.

5,5 mln złotych z Funduszu Sprawiedliwości zostało przeznaczone na kupno potrzebnego sprzętu ratowniczo medycznego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Świętokrzyskiego. Z programu skorzystało 98 ze 102 gmin naszego regionu. - Jednostki OSP często docierają jako pierwsze na miejsce zdarzenia i to pokazują konkretne statystyki. Ten sprzęt w ostatnich latach poprawia się. Doposażenie w ten sprzęt dociera do jednostek OSP, ale cały czas go brakuje -powiedział podczas audycji "Prawdę Mówiąc"  Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski oraz dyrektor biura ministra Zbigniewa Ziobry i senatora Jacka Włosowicza w Kielcach.

Wybierając się na wakacje, poza granicami Polski, należy upewnić się, czy dokumenty umożliwiające wyjazd z kraju są wyrobione i nadal aktualne. - Niektóre kraje wymagają tego, żeby  dokument był ważny minimum 6 miesięcy. To jest bardzo istotna sprawa, którą trzeba sprawdzić - powiedział Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Już w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie". Tym razem uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądały sianokosy 100 lat temu, a może i dawniej. - Jest to propozycja dla tych, którzy w ciszy i spokoju chcą poznać obrzędowość dawnej wsi, poznać też jej tradycje. Odbyła się już pierwsza "Rodzinna niedziela w skansenie", która była poświęcona dawnym wierzeniom, które funkcjonowały na wsi. A teraz z wielką radością zapraszamy na sianokosy, które 100 lat temu nie odbywały się tak mechanicznie, przy udziale takiego sprzętu, jak teraz - powiedziała Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Poziom wiedzy dotyczący relacji polsko - żydowski ciągle jest niewystarczający. Potwierdzają to spotkania z młodzieżą w Przystanku Historia. Z pomocą z tym problemem przychodzi ogólnopolski projekt badawczy poświęcony relacjom pomiędzy tymi narodami w XX wieku. - Jestem koordynatorem tego projektu, są to działania w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. W całej Polsce jest 14 takich projektów. Jednym z nich jest projekt "Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko - żydowskie 1914 - 89".  Głównym celem jest badanie pomocy Żydom, która była udzielana Przez polaków w okresie II wojny światowej- powiedział dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Zastrzeżenia do realizacji budżetu województwa przedstawił w Radiu eM Kielce dr Bartłomiej Dorywalski, radny sejmiku województwa z PiS. – Zwróciliśmy uwagę na przykład na poziom dochodów z PIT i CIT. Jeśli chodzi o PIT wzrósł o około 5 mln zł. Jednak wzrost ten spowodowany jest polityką finansową rządu Zjednoczonej Prawicy, a nie działaniami samorządu województwa świętokrzyskiego – zaznacza dr Bartłomiej Dorywalski.

Przed Polską, a szczególnie przed naszym regionem, stoi wiele wyzwań. Głównym problemem, z którym będzie trzeba się uporać, są niskie płace dla pracowników. Jest to skutek tego, że wiele firm opuściło województwo, a przez to nie ma w nim nowych inwestycji. - Za czasów PRL-u  wiele firm wyjechało z kielecczyzny. Klasycznym tego przykładem jest Exbud. Wydawało się, że jest on światową firmą, a w tej chwili, młode pokolenie, nie wie, co to jest Exbud. A to przecież było kilkaset miejsc pracy - powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności  w audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

W tym tygodniu zostało wydane oświadczenia premierów Polski i Izraela w sprawie wspólnej historii narodów. Doszło do tego kilka dni przed rocznicą pogromu kieleckiego z 1946 roku. Dlatego też 3 i 4 lipca w Kielcach odbędą się konferencje związane z upamiętnieniem tych wydarzeń i poszukiwaniem prawdy z nimi związanej. - Rozpoczynamy 3 lipca konferencją, która będzie dotyczyła relacji polsko - żydowskich w XX wieku. W tym roku będziemy chcieli rozmawiać o tym, co się wydarzyło w okresie II wojny światowej, mówimy tutaj o pomocy Żydom, ratowaniu życia przez Polaków. Takich przypadków było bardzo wiele - mówił Leszek Bukowski, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podczas audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

W ostatni weekend sierpnia Radom stanie się stolicą lotnictwa, a to za sprawą kolejnej edycji Air Show. - Za sukcesem tej imprezy stoi przede marka, jaką wypracowaliśmy w ciągu poprzednich 15 edycji. Marka pokazów była budowana na ich rozmachu, wiarygodności i atrakcyjności - powiedział płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizycyjnego Air Show 2018 w audycji Gość Radia eM.

Początkowo Fundusz skupiał się na dofinansowywaniu dużych inwestycji, ale później środki przekazywane były dla mniejszych beneficjentów. Dzięki tym działaniom, jest szansa na zwiększenie czystości powietrza. – Zostało wymienione ponad 1500 kotłów w przeciągu roku. Jest to ogromna liczba. W tej chwili program rządowy „Czyste powietrze”, który będzie wdrażał Wojewódzki Fundusz, jest ogromnym programem, a zostało na niego przeznaczone ponad 130 miliardów- mówił Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Każdy, kto ukończył 18 rok życia, posiada kategorią zdrowia A oraz wykształcenie minimum gimnazjalne, może zasilić szeregi wojska. – Służba przygotowawcza może być wstępem do dalszej kariery wojskowej. Jest ona dedykowana wszystkim ludziom, którzy na początku roku stają do tzw. kwalifikacji wojskowej. Są oni później przenoszeni do rezerwy, ale nie są żołnierzami rezerwy, a jak ktoś nim nie jest, to nie może później służyć w wojsku, więc ta służba przygotowawcza jest pierwszym krokiem, w którym on staje się żołnierzem rezerwy - powiedział ppłk. Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dzięki działalności senatu, Polacy przebywający na obczyźnie, mogą brać udział w świętowaniu 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tak samo jak rodacy w kraju. Dla wszystkich są organizowane konferencje naukowe, konkursy, a ponadto szczególne zwiedzanie senatu. – Wszystkie wycieczki, które przychodzą do senatu, nastawione są na to, aby zobaczyć, jak bardzo polski senat jest symbolem tej niepodległości. Jest on izbą, która pojawiła się w II Rzeczpospolitej, jako atrybut Niepodległej - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Kolonie, półkolonie, obozy harcerskie – to formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży przygotowane w województwie świętokrzyskim. – Mamy zgłoszonych 14 obozów harcerskich. Są one pod szczególnym nadzorem, aby wypoczywającej młodzieży zapewnić bezpieczeństwo – podkreśla Tomasz Pleban, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

- Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska będą się rozwijały - zapewnił na antenie Radia eM Kielce Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Nieuzasadnione są obawy o przyszłość uczelni z mniejszych ośrodków - podkreślił wicepremier.

Rusza Święto Kielc. Już w najbliższy piątek odbędzie się tzw. biała noc, dzięki, której chętne osoby będą mogły odwiedzić instytucje kultury - bez kupowania wejściówek. Dla zwiedzających otworzony zostanie Ogród Botaniczny przy Karczówce. Święto Kielc uświetniać będzie wiele koncertów, a gwiazdą całego wydarzenia będzie Margaret, której występ przewidziano na godzinę 18 w niedzielę. – Część muzyczna jest dosyć istotna, bo staramy się trafić w różne gusta kielczan. Margaret wystąpi w niedzielę na głównej scenie na rynku. Poza tym możemy spodziewać się koncertu zespołu Mafia – mówił Karol Gadowski, zastępca dyrektora wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Kielcach.

Strona 8 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna