online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Po niekorzystnym orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej, która przywróciła firmę Michalczewski do postępowania przetargowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zdecydowało się na zaskarżenie decyzji i odwołanie Sądu Okręgowego. Gościem porannej rozmowy radia eM była Elżbieta Śreniawska, prezes MPK, która wyjaśniła powody odwołania.

ZUS w tej sprawie wysłał listy do prawie 3.5 mln przedsiębiorców w całym kraju. W województwie świętokrzyskim dotarł on do 82 tyś. mieszkańców.  Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą przekazywali wszystkie składki na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego. Co oznaczają zmiany i jakie korzyści z tego płyną? O tym z Pawłem Szkalejem, rzecznikiem prasowym Kieleckiego Oddziału ZUS rozmawiała w audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyna Bernat.

Po raz kolejny Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  W tym roku przygotowano około  80 tys. świec, które można nabywać w parafiach a także w Biurze Caritas przy Placu Najświętszej Maryi Panny 1 w Kielcach. O tym, a także o innych akcjach prowadzonych przez Caritas z ks. Krzysztofem Banasikiem, z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej rozmawiał Mateusz Żelazny.

Dziś przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.  O Jego dokonaniach, związku z Kielcami, ale  i nie tylko w porannej audycji „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat rozmawiali: Karol Gadowski, z-ca dyr. Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Kielcach, Jarosław Kamiński, radny miasta Wilna i jego syn Łukasz Kamiński.

Dziś odbędzie się konferencja dotycząca pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą poruszane tematy związane ze szkolnictwem osób niepełnosprawnych, a także ich sytuacją na rynku pracy. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dzięki zebranej w Diecezji Kieleckiej makulaturze wybudowano już cztery studnie w Afryce: dwie z nich stanęły w Republice Środkowej Afryki, a trzecia i czwarta w Czadzie. - Jest to olbrzymi krok milowy dla mieszkańców tych małych miejscowości – powiedział Władysław Burzawa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce i inicjator akcji „Makulatura na Misje”.  Teraz rusza zbiórka na kolejną studnię. Powstanie ona najprawdopodobniej w Kamerunie. Więcej na ten temat w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyny Bernat.

O pamięci i nadziei

Kielce / 30 listopada 2017 /

„Pamięć i nadzieja” – to tytuł konferencji o Polakach ratujących Żydów, w której uczestniczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Kiedy dostałam zaproszenie od ojca Tadeusza Rydzyka, stwierdziłam, że nie może mnie tam nie być. Zwłaszcza, że reprezentuję region bardzo silnie naznaczony piętnem pogromu kieleckiego. Na konferencji miałam okazję poznać świadectwa osób, które zostały uratowane podczas II wojny światowej. Były to wzruszające historie ludzi, którzy dziś są w podeszłym wieku. Wówczas były to małe dzieci – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kielcach zaprasza do służby przygotowawczej, po której możliwa jest praca w wojsku. To propozycja dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej a chcieliby zostać zawodowym żołnierzem. WKU czeka na zgłoszenia zarówno od mężczyzn jak i kobiet w wieku od 18 do 50 roku życia.

We wtorkowej audycji Prawdę Mówiąc na antenie Radia eM Kielce gośćmi Katarzyny Bernat byli Rafał Nowak – dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach oraz Sławomir Mazur – dziennikarz TVP3 Kielce. Z ich inicjatywy powstał film fabularny o biskupie Kaczmarku.

W minionym tygodniu posłowie przegłosowali ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę. – Od marca 2018 roku zakaz będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy zrobimy w ostatnią niedzielę miesiąca. Już od 2020 roku wszystkie niedziele w sklepach wielkopowierzchniowych będą dniami wolnymi – powiedział Bogdan Latosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z NSZZ Solidarność w poniedziałkowej audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce. W rozmowie poseł Latosiński odniósł się również do przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego (dla kobiet - 60 lat, dla mężczyzn – 65 – przyp. red.)

Kielecka jednostka Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych powstała w 2011 roku z połączenia dwóch jednostek: Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych i Centralnej Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej. W poniedziałek dowodzenie nad CPdMZ objał kielczanin płk. Paweł Chabielski. W audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenia Radia eM Kielce mówił: - Chciałbym otworzyć się w szczególności na młodych ludzi, bo to oni są solą naszej Ziemii.

Szykują się duże zmiany w zasadach składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Jakie to zmiany i kogo dotyczą?  Małgorzatę Erlich-Smurzyńską, dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pytał o to Piotr Wójcik.

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej doceniło działający przy miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach zespół Profilaktyki Rodzinnej za działalność na rzecz rodzin z dziećmi w kryzysie w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki społecznej, wspracia w pokonywaniu trudności życiowych, a także w interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom – mówiła Izabela Aniołek, kierownik działu opieki i wychowania MOPR w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenia Radia eM Kielce.

Skarżyskie Mesko poszukuje wykwalifikowanych fachowców, ale przede wszystkim młodych ludzi, którzy chcą zdobyć doświadczenie. - W ostatnim miesiącu firma przyjęła ponad 30 nowych osób, zarówno pracowników warsztatowych, jak również wysoko wykwalifikowanych absolwentów wyższych uczelni - mówił Stanisław Głowacki, przewodniczący Solidarności w Mesko Skarżysko w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Strona 9 z 84

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna