Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody związane z tym wydarzeniem mają charakter ogólnopolski, ponieważ dotyczą nie tylko warszawiaków, ale również  kielczan. ­­- Powstanie Warszawskie było w stolicy Polski, jednak cały naród był w jakimś sensie z tym związany, chociażby dlatego, że w ramach akcji "Burza" szły oddziały na pomoc powstańczą do Warszawy, więc także z naszego regiony szły tysiące AKowców - mówił dr Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki, historyk z kieleckiej delegatury IPN, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W tym roku Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, który wyruszy 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów, odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dla nas każdy z tych marszy jest tak samo ważny. W każdym roku tak samo radośnie świętujemy rozpoczęcie marszu do niepodległości. Dla nas, dla uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, tegoroczny jest na pewno szczególny, bo odbywamy go pod hasłem "Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11listopada 1918 roku" - mówił Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" i komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Od 1 lipca trwa elektroniczny nabór do programu "Dobry start". W ciągu miesiąca swój wniosek o odebranie 300 zł na wyprawkę szkolną złożyło ponad 23 tys. osób z  województwa świętokrzyskiego. Od 1 sierpnia można składać wnioski drogą tradycyjną w tych samych jednostkach, gdzie są składane wnioski o 500 + - Jest to kolejny program PiS skierowany do rodziny. "Dobry start", czyli taka wyprawka szkolna, to 300 zł przysługujące każdemu uczącemu się dziecku od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia.- mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Od kilku dni ZUS wysyła listy do pracujących osób. Zawierają one informacje o stanie konta emerytalnego. – Jest tam hipotetyczna prognozowana emerytura. Szczególnie tu proszę osoby w młodym wieku, kiedy zobaczą niedużą kwotę, by nie martwiły się tym, dlatego, że ta symulacja pokazuje zgromadzone środki na dzień dzisiejszy. Natomiast, jeśli są to osoby po 50 roku życia, mają wypracowane 25 - 30 lat to te kwoty rzeczywiście są dosyć znaczne – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w Kielcach w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Ruszyły konsultacje społeczne programów skierowanych do osób niepełnosprawnych. - Rząd PiS wprowadzi systemowy program wspierania rodzin osób niepełnosprawnych oraz samych niepełnosprawnych. Pozwoli im to na sprawniejsze docieranie do środków finansowych i do różnego rodzaju pomocy, która będzie kierowana przez samorządy i organizacje pozarządowe - mówiła Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pieniędzmi dla Vive, remontem dworca i przyjazdem młodych z Winnicy, Wilna, stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz harcerzy, tym od kilku dni żyją Kielce. - Młodzi ludzie zachwycają się Kielcami. Po pierwsze, że Kielce są piękne, że jest tu dużo przyrody, dużo zieleni. Mamy taki obiekt jak Kadzielnia, gdzie dzieje się wiele rzeczy. Jesteśmy otwarci dla tej młodzieży - mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc  w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM.

Wakacje to czas prac polowych na wsi, przy których szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. - Przygotowanie do wakacji KRUS zaczyna kilka miesięcy wcześniej.  Akcja związana z bezpieczeństwem jest skierowana do rolników i ich dzieci. Uważamy, że młodych najlepiej jest uczyć przez zabawę, więc organizujemy dla nich konkursy plastyczne. Pomaga to w kształtowaniu pozytywnych zachowań tych dzieci - powiedział Tadeusz Jakubowski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Rozpoczęły się konsultacje programów społecznych skierowanych do niepełnosprawnych. Przedstawiana jest „Mapa drogowa budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, na którą składa się Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Program Dostępność Plus. W konsultacjach w Kielcach uczestniczyła wiceminister Elżbieta Bojanowska. 

W niedzielę w Rakowie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę powiatu kieleckiego, przegląd kapel oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uroczyście rozpocznie msza o godz. 12.00. - Okazało się, że pierogi bardzo trafnie zostały wytypowane na bohaterów tegorocznego konkursu na najsmaczniejszą potrawę. Nazwa brzmi ciekawie, bo "Pierogi na sto sposobów" i  rzeczywiście, prawie czterdzieści różnych przepisów na dzień dzisiejszy zgłosiły różne podmioty, koła gospodyń, stowarzyszenia, zespoły ludowe, gospodarstwa agroturystyczne i osoby indywidualne - mówił Michał Godowski, starosta kielecki, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

- W Polsce wiedza o pacyfikacji Michniowa nie była powszechna, nie mówiąc już o świecie. Chcemy to zmienić – powiedział w Radiu eM Kielce dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbliża się kolejna rocznica pacyfikacji Michniowa przez oddziały niemieckie. Do tragicznych wydarzeń doszło 12 lipca 1943 roku. Natomiast w 2017 roku prezydent Andrzej Duda ustanowił w ten dzień święto państwowe pod nazwą Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. - Jest to piękne docenienie wkładu wsi polskiej w okres II wojny światowej, w okres, kiedy wieś karmiła, pomagała Żydom, stanowiła zaplecze oddziałów partyzanckich i to również jest szczególne docenienie Michniowa - mówiła Ewa Kołomańska kierownik działu edukacji martyrologicznej w  Muzeum Wsi Kieleckiej w Michniowie w audycji "Prawdę Mowiąc" Katarzyny Bernat.

5,5 mln złotych z Funduszu Sprawiedliwości zostało przeznaczone na kupno potrzebnego sprzętu ratowniczo medycznego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Świętokrzyskiego. Z programu skorzystało 98 ze 102 gmin naszego regionu. - Jednostki OSP często docierają jako pierwsze na miejsce zdarzenia i to pokazują konkretne statystyki. Ten sprzęt w ostatnich latach poprawia się. Doposażenie w ten sprzęt dociera do jednostek OSP, ale cały czas go brakuje -powiedział podczas audycji "Prawdę Mówiąc"  Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski oraz dyrektor biura ministra Zbigniewa Ziobry i senatora Jacka Włosowicza w Kielcach.

Wybierając się na wakacje, poza granicami Polski, należy upewnić się, czy dokumenty umożliwiające wyjazd z kraju są wyrobione i nadal aktualne. - Niektóre kraje wymagają tego, żeby  dokument był ważny minimum 6 miesięcy. To jest bardzo istotna sprawa, którą trzeba sprawdzić - powiedział Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Już w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie". Tym razem uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądały sianokosy 100 lat temu, a może i dawniej. - Jest to propozycja dla tych, którzy w ciszy i spokoju chcą poznać obrzędowość dawnej wsi, poznać też jej tradycje. Odbyła się już pierwsza "Rodzinna niedziela w skansenie", która była poświęcona dawnym wierzeniom, które funkcjonowały na wsi. A teraz z wielką radością zapraszamy na sianokosy, które 100 lat temu nie odbywały się tak mechanicznie, przy udziale takiego sprzętu, jak teraz - powiedziała Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Poziom wiedzy dotyczący relacji polsko - żydowski ciągle jest niewystarczający. Potwierdzają to spotkania z młodzieżą w Przystanku Historia. Z pomocą z tym problemem przychodzi ogólnopolski projekt badawczy poświęcony relacjom pomiędzy tymi narodami w XX wieku. - Jestem koordynatorem tego projektu, są to działania w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. W całej Polsce jest 14 takich projektów. Jednym z nich jest projekt "Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko - żydowskie 1914 - 89".  Głównym celem jest badanie pomocy Żydom, która była udzielana Przez polaków w okresie II wojny światowej- powiedział dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Zastrzeżenia do realizacji budżetu województwa przedstawił w Radiu eM Kielce dr Bartłomiej Dorywalski, radny sejmiku województwa z PiS. – Zwróciliśmy uwagę na przykład na poziom dochodów z PIT i CIT. Jeśli chodzi o PIT wzrósł o około 5 mln zł. Jednak wzrost ten spowodowany jest polityką finansową rządu Zjednoczonej Prawicy, a nie działaniami samorządu województwa świętokrzyskiego – zaznacza dr Bartłomiej Dorywalski.

Strona 8 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna