ZAKŁADY

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

RADIO AUDYCJE

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Sandomierzu plan dla wsi. Znajduje się w nim osiem punktów, które wpłyną na jej rozwój.- Jest osiem punktów i osiem filarów, na których ten plan się osadza. To jest między innymi ochrona przed klęskami żywiołowymi, bo pamiętamy, że w jednym roku występuje i powódź i susza. Rolnicy potrzebują wsparcia, wsparcia rządu - powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W sobotę rozpocznie się 12. Świętokrzyski Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Jest to wydarzenie związane z historią motoryzacji w Kielcach. Tym razem ma ono wyjątkowy charakter, ponieważ jest związane z 80. rocznicą wyprodukowania pierwszego kieleckiego motocykla, czyli tzw. SHLki. Z SHLki powinniśmy być dumni, bo projekt był tworzony w Kielcach. To był chyba najlepszy motor, który powstał w okresie międzywojennym w Polsce. Potem ta masowa produkcja troszeczkę wypierała finezję z projektowania. Jednak okazuje się, że są pasjonaci, którzy chcą się spotkać przynajmniej raz w roku, a chyba nie ma lepszego miejsca na takie spotkanie, niż Kielce i Tokarnia   mówił Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Już od poniedziałku, przez trzy tygodnie, w województwie Świętokrzyskim będzie gościł Planetobus, czyli mobilne planetarium. Jest to pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na popularyzację wiedzy.– Jeżeli chcemy, aby polskie społeczeństwo się rozwijało, abyśmy mogli mieć kolejnych noblistów to właśnie wśród dzieci musimy budzić pasję do nauki. Właśnie Planetobus i Naukobus to programy edukacyjne, realizowane przez MNiSW we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. W Planetobusie na półokrągłym suficie widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów – mówiła Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Przed nami obchody święta Wojska Polskiego. W tym roku mają one wyjątkowy charakter, ponieważ obchodzimy je w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Nasze siły zbrojne, które powstały 12 października 1918 roku, stoją na straży suwerenności i niepodległości naszego państwa. Bez tej formacji nasze państwo nie mogłoby istnieć. Nasze siły zbrojne mogą być wykorzystywane do wielu zadań, takie podstawowe to usuwanie klęsk żywiołowych, akcje antyterrorystyczne, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie życia ludzkiego – powiedział komendant Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, pułkownik Paweł Chabielski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Ponad 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Kielc i powiatu kieleckiego wyjechało 27 lipca nad morze. Obóz w Mrzeżynie trwał dwa tygodnie. - Jest to szczególny rodzaj wypoczynku dla mnie, bo na co dzień zajmuję się zupełnie czymś innym, a ta praca z osobami niepełnosprawnymi, z wolontariuszami na turnusach to coś wyjątkowego, co pozwala mi zmienić charakter moich zajęć, dać odpoczynek psychice, odejść trochę od tego co na co dzień zaprząta mi myśli - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Wydawnictwo "Jedność" wydało już wiele ciekawych pozycji książkowych, które ułatwią dzieciom i rodzicom początek nowego roku szkolnego. - Zbliża się nowy rok szkolny, nowe obowiązki, więc warto mieć pod ręką terminarz, który pomoże uporządkować wiele codziennych spraw. Wydawnictwo "Jedność"  wydało terminarz: wyjątkowej mamy, wyjątkowej dziewczyny oraz planer rodzinny na lodówkę - powiedziała Lucyna Rurarz z wydawnictwa „Jedność” w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Podróż w czasie oraz zabawę w rytm współczesnej muzyki Sławomira i Dżemu zaplanowano na tegoroczne Dymarki Świętokrzyskie, które rozpoczną się już w piątek. – Ta impreza nie jest jak każdy festyn, bo pewnie takich jest wiele. Są święta ogórka, pomidora i inne, ale tutaj odwołujemy się do tego, co działo się przed laty na ziemi świętokrzyskiej, do tradycji wytopu rud żelaza, czyli dymarek. Te pokazy stają się bardziej bogate i dotyczą właśnie obszaru metalurgii. Prezentacje są prowadzone według  wiedzy historycznej, dosyć rzetelnie – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W tym roku Kadrówka jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ została zorganizowana z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczny marsz odbywa się pod hasłem: Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku. – W pełni się zgadzam z tym hasłem, ponieważ musimy wziąć pod uwagę, że gdyby nie czyn 6 sierpnia, to nie byłoby sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, a przez czyn z 6 sierpnia sprawa polska stanęła na forum międzynarodowym. Mało tego, to nie było tylko działanie dyplomatyczne, czy polityczne, ale pojawił się żołnierz polski. Zainicjowała to I Kompania Kadrowa – powiedział sekretarz miasta, Janusz Koza w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program "Czyste powietrze". Oferuje on bezzwrotną dotację na termomodernizację domostw oraz na zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery.- Rządowy program jest skierowany generalnie do domków jednorodzinnych, do osób fizycznych. Będą panstwo mogli wymienić źródła energii, jak również docieplić domostwa oraz wymienić starą stolarkę - mówił Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Od kilkunastu dni w naszym województwie odczuwalne są wysokie temperatury. Przypominamy, że w okresie upałów najważniejsza dla każdego jest woda. Dlatego też, Wodociągi Kieleckie, stawiają w mieście kurtyny wodne i poidełka. - Ja tylko chcę przypomnieć, że Wodociągi Kieleckie zamontowały poidełka na ulicach: ul. Bernardyńskiej na Karczówce, ul. Kasprowicza w parku im. Dygasińskiego na Bocianku, ul. Łopuszańskiej, ul. Ogrodowej w Parku Miejskim, ul. Spacerowej i ul. Sienkiewicza. Są też poidełka w gminie Zagnańsk i Sitkówka-Nowiny. Chcę przy okazji powiedzieć, że kielecką wodę można pić bez gotowania, bez filtrów. Po prostu odkręcać kran i pić - powiedział prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

We wrześniu na Kadzielni odbędzie się Festiwal Muzyki Tanecznej. Koncert będzie transmitowany przez TVP. Dodatkowo w 2022 roku, drugi raz w Kielcach, odbędzie się Europeada, czyli największa folkowa impreza na świecie. - Na Europeadzie w Portugalii było 5,5 tys. artystów. Przypomnę, że w 2014, wykonawcy byli w Kielcach, zachwycili się miastem i mam dobrą wiadomość, w 2022 roku powrócą do Kielc. Europeada odbędzie się drugi raz w naszym mieście, bo  zostawiliśmy po sobie ogromnie dobrą opinię - mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc  w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM.

Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody związane z tym wydarzeniem mają charakter ogólnopolski, ponieważ dotyczą nie tylko warszawiaków, ale również  kielczan. ­­- Powstanie Warszawskie było w stolicy Polski, jednak cały naród był w jakimś sensie z tym związany, chociażby dlatego, że w ramach akcji "Burza" szły oddziały na pomoc powstańczą do Warszawy, więc także z naszego regiony szły tysiące AKowców - mówił dr Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki, historyk z kieleckiej delegatury IPN, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W tym roku Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, który wyruszy 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów, odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dla nas każdy z tych marszy jest tak samo ważny. W każdym roku tak samo radośnie świętujemy rozpoczęcie marszu do niepodległości. Dla nas, dla uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, tegoroczny jest na pewno szczególny, bo odbywamy go pod hasłem "Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11listopada 1918 roku" - mówił Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" i komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Od 1 lipca trwa elektroniczny nabór do programu "Dobry start". W ciągu miesiąca swój wniosek o odebranie 300 zł na wyprawkę szkolną złożyło ponad 23 tys. osób z  województwa świętokrzyskiego. Od 1 sierpnia można składać wnioski drogą tradycyjną w tych samych jednostkach, gdzie są składane wnioski o 500 + - Jest to kolejny program PiS skierowany do rodziny. "Dobry start", czyli taka wyprawka szkolna, to 300 zł przysługujące każdemu uczącemu się dziecku od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia.- mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Od kilku dni ZUS wysyła listy do pracujących osób. Zawierają one informacje o stanie konta emerytalnego. – Jest tam hipotetyczna prognozowana emerytura. Szczególnie tu proszę osoby w młodym wieku, kiedy zobaczą niedużą kwotę, by nie martwiły się tym, dlatego, że ta symulacja pokazuje zgromadzone środki na dzień dzisiejszy. Natomiast, jeśli są to osoby po 50 roku życia, mają wypracowane 25 - 30 lat to te kwoty rzeczywiście są dosyć znaczne – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w Kielcach w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Ruszyły konsultacje społeczne programów skierowanych do osób niepełnosprawnych. - Rząd PiS wprowadzi systemowy program wspierania rodzin osób niepełnosprawnych oraz samych niepełnosprawnych. Pozwoli im to na sprawniejsze docieranie do środków finansowych i do różnego rodzaju pomocy, która będzie kierowana przez samorządy i organizacje pozarządowe - mówiła Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Strona 7 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna