ZAKŁADY

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

38 lat temu zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Ich efektem było zalegalizowanie działalności związków zawodowych. W 2005 roku ustanowiono ten dzień świętem państwowym, czyli Dniem Solidarności i Wolności.

Przełom sierpnia i września przypomina Polakom o uczczeniu ważnych rocznic historycznych. 31 sierpnia mija 38 lat od podpisania porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności", natomiast w sobotę 1 września, przeżywać będziemy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

We wrześniu w Kielcach odbędzie się uroczysta przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. Z województwa świętokrzyskiego do WOT zgłosiło się wielu wykładowców akademickich, pracodawców i uczniów oraz studentów. - Cieszę się, że przyszło wielu młodych ludzi. Wrześniowe szkolenie było w dużej mierze dla studentów uczelni wyższych funkcjonujących w Kielcach oraz całym województwie. Myślę, że młodzi z tego skorzystali, bo to widać po statystykach - powiedział pułkownik Artur Barański, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialne w audycji  "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

Już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Tym razem jest on szczególny dla dzieci i rodziców, ponieważ tegoroczna wyprawka dla najmłodszych może być bogatsza. - Dla rodziców rozpoczęcie roku wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego ważne jest to, co rząd w tym roku zaproponował dla wszystkich mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, ale też dla całej Polski, czyli wyprawka "Dobry start", 300 złotych dla każdego dziecka - mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W najbliższą niedzielę przypada 55. rocznica śmierci księdza biskupa Czesława Kaczmarka. Została wydana książka z filmem pt. "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny". – Biskup Kaczmarek był  najbardziej prześladowanym hierarchą Kościoła w ówczesnym czasie przez reżim komunistyczny. Został poddany bardzo brutalnemu śledztwu, nie był bity, nie był torturowany fizycznie, ale przecież tortury psychiczne potrafią być dużo bardziej wyrafinowane i mają większy wpływ na człowieka. Wystarczy powiedzieć, że był przesłuchiwany ponad 230 razy. Wmawiano mu, że Kościół się całkowicie od niego odciął, nie poinformowano go nawet o śmierci matki – powiedział Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Przed nami XV edycja Pikniku Historyczno - Edukacyjnego Wikingowie i Słowianie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 16 września w Bobrzy w gminie Miedziana Góra. - Zaczęło się to wszystko od tego, że chcieliśmy zainteresować ludzi tematem, na początku samych Wikingów i Celtów. Natomiast z biegiem czasu doszliśmy do wniosku, że prezentowanie początków państwa polskiego jest ciekawsze. Poza tym, relacje Wikingów i  Słowian nie były ścisłe, ale były, istniały, więc nie możemy mówić, że Wikingowie to jest jakiś temat odległy od nas - mówił Michał Bednarski z Klubu Historycznego "Hird" w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił już termin wyborów samorządowych, odbędą się one 21 października. Jednak obecny prezydent Kielc, decyzję o kandydowaniu w nich, podejmie na początku września. - Jeszcze tak naprawdę nie podjąłem tej decyzji, jest wiele czynników, które trzeba rozważyć, to jest bardzo odpowiedzialne zadanie. Jest jednak pewna granica, której nie można przekraczać. Tą granicą są pierwsze dni września, wtedy oznajmię mieszkańcom naszego miasta, jaka jest moja decyzja - mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc  w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM.

Została zmieniona ustawa dotycząca elektromobilności. Skutkiem tego, jest wymiana autobusów miejskich, na takie, które są ekologiczne, napędzane gazem, wodorem lub energią elektryczną. – Na chwilę obecną nie mamy infrastruktury elektrycznej, więc poszliśmy w kierunku gazu. Jesteśmy już po rozmowach i ostatecznych uzgodnieniach z PGNiG.  Na terenie naszej zajezdni zostanie wybudowana stacja napełniana zbiorników gazem, ponieważ na taki napęd będą jeździły autobusy. Będzie to otwarta stacja dostępna również dla klientów zewnętrznych. Autobusów na gaz do 2025 roku musimy kupić ok. 60.    – powiedziała Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Sandomierzu plan dla wsi. Znajduje się w nim osiem punktów, które wpłyną na jej rozwój.- Jest osiem punktów i osiem filarów, na których ten plan się osadza. To jest między innymi ochrona przed klęskami żywiołowymi, bo pamiętamy, że w jednym roku występuje i powódź i susza. Rolnicy potrzebują wsparcia, wsparcia rządu - powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

W sobotę rozpocznie się 12. Świętokrzyski Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Jest to wydarzenie związane z historią motoryzacji w Kielcach. Tym razem ma ono wyjątkowy charakter, ponieważ jest związane z 80. rocznicą wyprodukowania pierwszego kieleckiego motocykla, czyli tzw. SHLki. Z SHLki powinniśmy być dumni, bo projekt był tworzony w Kielcach. To był chyba najlepszy motor, który powstał w okresie międzywojennym w Polsce. Potem ta masowa produkcja troszeczkę wypierała finezję z projektowania. Jednak okazuje się, że są pasjonaci, którzy chcą się spotkać przynajmniej raz w roku, a chyba nie ma lepszego miejsca na takie spotkanie, niż Kielce i Tokarnia   mówił Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Już od poniedziałku, przez trzy tygodnie, w województwie Świętokrzyskim będzie gościł Planetobus, czyli mobilne planetarium. Jest to pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na popularyzację wiedzy.– Jeżeli chcemy, aby polskie społeczeństwo się rozwijało, abyśmy mogli mieć kolejnych noblistów to właśnie wśród dzieci musimy budzić pasję do nauki. Właśnie Planetobus i Naukobus to programy edukacyjne, realizowane przez MNiSW we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. W Planetobusie na półokrągłym suficie widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów – mówiła Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Przed nami obchody święta Wojska Polskiego. W tym roku mają one wyjątkowy charakter, ponieważ obchodzimy je w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Nasze siły zbrojne, które powstały 12 października 1918 roku, stoją na straży suwerenności i niepodległości naszego państwa. Bez tej formacji nasze państwo nie mogłoby istnieć. Nasze siły zbrojne mogą być wykorzystywane do wielu zadań, takie podstawowe to usuwanie klęsk żywiołowych, akcje antyterrorystyczne, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie życia ludzkiego – powiedział komendant Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, pułkownik Paweł Chabielski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia  eM Kielce.

Ponad 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Kielc i powiatu kieleckiego wyjechało 27 lipca nad morze. Obóz w Mrzeżynie trwał dwa tygodnie. - Jest to szczególny rodzaj wypoczynku dla mnie, bo na co dzień zajmuję się zupełnie czymś innym, a ta praca z osobami niepełnosprawnymi, z wolontariuszami na turnusach to coś wyjątkowego, co pozwala mi zmienić charakter moich zajęć, dać odpoczynek psychice, odejść trochę od tego co na co dzień zaprząta mi myśli - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Wydawnictwo "Jedność" wydało już wiele ciekawych pozycji książkowych, które ułatwią dzieciom i rodzicom początek nowego roku szkolnego. - Zbliża się nowy rok szkolny, nowe obowiązki, więc warto mieć pod ręką terminarz, który pomoże uporządkować wiele codziennych spraw. Wydawnictwo "Jedność"  wydało terminarz: wyjątkowej mamy, wyjątkowej dziewczyny oraz planer rodzinny na lodówkę - powiedziała Lucyna Rurarz z wydawnictwa „Jedność” w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Podróż w czasie oraz zabawę w rytm współczesnej muzyki Sławomira i Dżemu zaplanowano na tegoroczne Dymarki Świętokrzyskie, które rozpoczną się już w piątek. – Ta impreza nie jest jak każdy festyn, bo pewnie takich jest wiele. Są święta ogórka, pomidora i inne, ale tutaj odwołujemy się do tego, co działo się przed laty na ziemi świętokrzyskiej, do tradycji wytopu rud żelaza, czyli dymarek. Te pokazy stają się bardziej bogate i dotyczą właśnie obszaru metalurgii. Prezentacje są prowadzone według  wiedzy historycznej, dosyć rzetelnie – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W tym roku Kadrówka jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ została zorganizowana z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczny marsz odbywa się pod hasłem: Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku. – W pełni się zgadzam z tym hasłem, ponieważ musimy wziąć pod uwagę, że gdyby nie czyn 6 sierpnia, to nie byłoby sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, a przez czyn z 6 sierpnia sprawa polska stanęła na forum międzynarodowym. Mało tego, to nie było tylko działanie dyplomatyczne, czy polityczne, ale pojawił się żołnierz polski. Zainicjowała to I Kompania Kadrowa – powiedział sekretarz miasta, Janusz Koza w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Strona 7 z 83

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna