online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, wybrany do Sejmu z list PiS z województwa świętokrzyskiego przez ostatnie dwa lata rzadko pojawiał się w regionie. – Minister nie zapomniał o świętokrzyskim – zapewnia Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski.

Budżet Kielc na 2018 rok jest inwestycyjny. – Oznacza to, że w wydatkach majątkowych jest on większy o około 200 mln zł niż w 2017 roku – wyjaśnia Tomasz Bogucki, radny Porozumienia Samorządowego Rady Miasta Kielc.

Wodociągi podsumowują rok

Kielce / 21 grudnia 2017 /

W 2017 roku o 13 groszy spadła cena wody dostarczanej przez Wodociągi Kieleckie, choć i tak mamy jedne z najniższych stawek w Polsce. Spółka przyczyniła się ponadto do poprawy gospodarki ściekowej w kieleckim obszarze metropolitarnym, zmodernizowała kanalizację w wielu miejscach, a także zajmowała wysokie miejsca w rankingach. Te i inne wydarzenia mijającego roku omówił w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

O nauce w dwóch językach

Kielce / 21 grudnia 2017 /

Kształcenie dwujęzyczne, czyli nauka w języku polskim i w języku obcym – to temat rozmowy Piotra Wójcika z Piotrem Hnidanem, dyrektorem Kolegium Szkół Prywatnych. W jakim wieku uczyć dziecko w dwóch językach i jakie płyną z tego korzyści? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Gość Radia eM.

“ Maluch+” jest jednym z rządowych programów mających na celu wsparcie polskich rodzin. – Młode mamy powinny po powrocie do pracy mieć możliwość pozostawienia dziecka do 3 lat w miejscu, które zapewni mu właściwą opiekę. Ten program pozwala tworzyć i utrzymywać takie miejsca. Na 2018 rok trzykrotnie zwiększy się pula pieniędzy na jego finansowanie – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Handel na ulicach w okresie okołoświątecznym, wzmożona aktywność kieszonkowców w tym czasie i nasilający się problem bezdomności – to tematy, jakie w audycji GośćRadia eM poruszył Piotr Wójcik ze swoim gościem, Wojciechem Bafią, zastępcą komendanta Straży Miejskiej w Kielcach.

Skrócenie do dwóch liczby kadencji, w których można pełnić urząd prezydenta miasta, burmistrza lub wójta – to jedna z propozycji zmian w ordynacji wyborczej. – Liczymy na dopływ świeżej krwi do samorządów. Nie wszędzie, ale w wielu miejscach, gdzie jeden wójt rządzi od kilkunastu lat, tworzą się lokalne układy powiązań bazujące na zatrudnianiu w spółkach komunalnych czy instytucjach gminnych. Ograniczenie liczby kadencji może sprawić, że nowe osoby będą wreszcie mogły z sukcesem startować w wyborach – powiedziała Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W centrum kampusu uczelnianego Politechniki Świętokrzyskiej powstanie stadion wielofunkcyjny. Jego budowa pochłonie niemal 15 milionów złotych. – Koszty przerosły nasze oczekiwania. Będziemy starali się pozyskać te fundusze, ponieważ uczelnia nie dysponuje całą kwotą. Wiemy, że można starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Zapukamy również do naszych przełożonych, czyli do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także do wszystkich osób i instytucji, które mogłyby okazać nam wsparcie – powiedziała prof. Barbara Goszczyńska, prorektor ds. ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej w audycji Gość Radia eM Piotra Wójcika.

W Kielcach stanie pomnik Przemysława Gosiewskiego. - To przecież w tym mieście było centrum jego działalności. Przez wiele lat swojej aktywności parlamentarnej i rządowej Przemysław Gosiewski przyczynieł się do głębokich zmian w naszym województwie. To człowiek, który pochodził z innego regionu, ale pokazał ogromną troskę o mieszkańców świętokrzyskiego - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, przewodniczący komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W najbliższą sobotę o godzinie 16. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się wyjątkowe spotkanie opłatkowe połączone ze wspomnieniami o papieżu Janie Pawle II, a także promowaniem hasła „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” przyświecającego działaniom fundacji Dobro jest w nas. Z jej prezesem, Jerzym Sobierajskim rozmawiał Piotr Wójcik.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce uruchomić mobilne i stałe punkty doradztwa zawodowego. Wszystko po to, by ułatwić zarówno uczniom jak i ich rodzicom kontakt z doradcą a tym samym zachęcić młodzież do kształcenia zawodowego. - Chcemy żeby w tych punktach doradca zawodowy miał indywidualny czas dla ucznia, żeby zbadać jego predyspozycje, porozmawiać na temat wybranego przez niego zawodu – mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” na antenie Radia eM Kielce.

Mija 36 lat, odkąd Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie informujące o wprowadzeniu stanu wojennego, a dziś w studiu Radia eM Kielce gościliśmy Waldemara Bartosza, przedstawiciela Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Bartosz w  1980 wstąpił do „Solidarności”, był przewodniczącym terenowej komisji związkowej w Jędrzejowie. W stanie wojennym został dwukrotnie internowany. Po zwolnieniu działał w strukturach podziemnych. W studiu opowiadał o aresztowaniu kilkudziesięciu osób, kiedy jako członek Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” odpowiedzialnym za kulturę i edukację prowadził szkolenia związkowego studium Wiernej koło Małogoszcza. W rozmowie również o tym jak dziś wyglądają kieleckie obchody pamiątkowej daty 13 grudnia 1981.

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował ofertę edukacyjną skierowaną dla młodzieży, a pierwsze z wydarzeń odbędzie się już dziś o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” na ulicy Warszawskiej 5. Młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych przedstawi montaż słowno-muzyczny z tytułem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”. Wydarzenie ma uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, a także przybliżyć jeden z najdramatyczniejszych okresów powojennej Polski.

Ze stanowiska premiera po dwóch latach ustępuje Beata Szydło, a na jej miejsce desygnowany został Mateusz Morawiecki, minister Rozwoju i Finansów. Czym podyktowana jest ta zmiana i jakie znaczenia ma zmiana na fotelu szefa rządu? Na te i inne pytania w porannej audycji  „Prawdę Mówiąc” odpowiadała Maria Zuba, poseł na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Strona 8 z 84

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna