Dąbrowa 750x200

Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Remont dworca w 2019

Kielce / 19 marca 2018 /

Prace przy remoncie kieleckiego dworca PKP rozpoczną się najprawdopodobniej na początku 2019 roku - zapowiadają władzę spółki. W sprawę przeprowadzenia tej inwestycji zaangażowała się poseł Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości. - W dwa tygodnie po świętach Wielkanocnych odbędą się konsultacje społeczne z udziałem wszystkich zainteresowanych stron - zapowiedziała w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat.

Sztuka reportażu

Kielce / 16 marca 2018 /

Do końca lutego w Muzeum Dialogu Kultur można było oglądać wystawę poświęconą społeczności romskiej. W przyszłym tygodniu zmienia się ekspozycja. – Mamy  propozycję dla wszystkich entuzjastów dobrej fotografii. Tym razem proponujemy młodą artystkę, wywodzącą się z kultury odległej dla nas. Będą to zdjęcia pokazujące ludzi żyjących na Bliskim Wschodzie, a konkretnie w Teheranie, stolicy Iranu. Newsha Tavakolian wywodzi się z tego kraju. Jest młodą fotoreporterką, ale została już dostrzeżona przez najważniejsze dzienniki, takie jak New York Times czy Der Spiegel. Artystka skupia się na dramacie jednostki, ale nie epatuje negatywnymi emocjami – powiedział Michał Sierlecki, koordynator wystawy "Sztuka reportażu" w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat. – Chcieliśmy sięgnąć właśnie po kulturę bliskowschodnią. Chcemy też przedstawiać relację między naszą kulturą, a tamtejszą – dodała Agnieszka Caban, kierownik muzeum.

Zmiany dla dobra rodziny

Kielce / 16 marca 2018 /

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt reformy prawa rodzinnego. – Zmienią się przede wszystkim kwestie związane z egzekwowaniem prawa alimentacyjnego. Wprowadzimy rozwiązanie przyspieszające przyznawanie alimentów, a także gwarancję prawa do dziecka dla obojga rodziców, rodzinne postępowanie informacyjne i ochronę dzieci przed przemocą. To główne założenia, które będą kluczowe w tym projekcie. Mam nadzieję, że w krótkim czasie te przepisy zostaną wdrożone – powiedział Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski, dyrektor biura parlamentarnego posła Zbigniewa Ziobry i senatora Jacka Włosowicza w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Tory łucznicze Stelli Kielce na kieleckim Słowiku od kilkudziesięciu lat są sercem świętokrzyskiego łucznictwa. Jest szansa, by były również jednym z najważniejszych ośrodków łuczniczych w Polsce, a to za sprawą centrum przygotowań olimpijskich, jakie teoretycznie mogłoby tam powstać. Co trzeba zrobić, aby do tego doszło? Odpowiedź w rozmowie Piotra Wójcika z Ryszardem Barwinkiem, prezesem Klubu Sportowego Stella Kielce.

Miniona niedziela była pierwszą, w której obowiązywał zakaz handlu. Przy tej okazji warto pochylić się nad obecnością związków zawodowych w sieciach handlowych. – Jest z nią niestety nie najlepiej. W Kielcach mamy tylko uzwiązkowienie w dwóch sieciach. W terenie jest podobnie. Dobrze byłoby, gdyby pracownicy wiedzieli, że poprzez zrzeszenie się w organizacje zawodowe, ich szanse na obronę praw zwyczajnie rosną. Ponadto ludzie boją się zakładać związki w obawie przed utratą posady – powiedział Kazimierz Pasternak, wiceprzewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności" w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W Senacie trwają prace nad ustawą, która ma zapobiegać marnowaniu żywności. – Jesteśmy w tej chwili na etapie drugiego czytania. Ustawa została zaprezentowana przez senatora Antoniego Szymańskiego, który prawdopodobnie będzie ją sprawozdawał również na forum Sejmu. Ustawa została poddana dyskusji. Pojawiły się w jej trakcie głosy związane z koniecznością wprowadzenia pewnych poprawek. Jako inicjatorzy liczymy się z takim podejściem. Jest to bowiem nowatorska ustawa nie tylko w skali Polski, ale i całego świata – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości  w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Kieleckie Wydawnictwo Jedność wydało cykl książek dla dzieci, którego bohaterką jest Cecylka Knedelek. Wszystko zaczęło się jednak od "Cecylki Knedelek, czyli książki kucharskiej dla dzieci", która stała się bestsellerem. – Nie spodziewałam się takiego sukcesu, ale jest to bardzo miłe. Ta książka była spisaniem moich przygód domowych z babcią Cecylią i tego, co z nią i moją młodszą siostrą robiłyśmy nie tylko w domu, ale i na przykład w ogrodzie – powiedziała autorka cyklu, Joanna Krzyżanek w rozmowie z Katarzyną Bernat.

W ubiegłym tygodniu prezydent Kielc uczestniczył w spotkaniu miast z certyfikatem ISO, które odbyło się w Wiedniu. – To była jedna z lepszych konferencji, na których byłem. Spotkało się tam 3 tysiące ludzi z 50 krajów świata. Wniosek płynący z tej konferencji jest taki, że w rozwoju miast najważniejszy jest człowiek. Miasta muszą nabrać trochę refleksji. Ich bezkrytyczne rozbudowywanie grozi nam dewiacją społeczną – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dla czystego powietrza

Kielce / 07 marca 2018 /

Fundusz rozpoczął nabory do trzech programów: ZORZA, AURA i dla pracowni edukacyjnych w szkołach podstawowych. – Chcieliśmy trafić do szerokiej gamy beneficjentów. Program ZORZA wspiera wymianę źródeł ciepła na nowoczesne. AURA jest programem szerszym. Wspiera kompleksową wymianę źródeł i termomodernizację budynków. To program pożyczkowy z możliwością umorzenia do 20 proc. Z kolei szkoły mogą liczyć na wyposażenie sal edukacyjnych, również w urządzenia mierzące pomiar zanieczyszczenia powietrza. Sfinansujemy również modele rozwiązań służących do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii – powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Bardzo dobre wiadomości dla emerytów i rencistów: 1 marca wzrosły emerytury i renty  - Tegoroczny wskaźnik waloryzacji jest dość wysoki, bo wynosi  prawie 3 procent. Co ważne, emeryci czy renciści nie muszą składać wniosków, ponieważ ZUS podwyższy  świadczenie z urzędu- podkreślił Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Rok inwestycji drogowych

Kielce / 02 marca 2018 /

Trwają przygotowania do wielu ważnych inwestycji drogowych przeprowadzanych Przez generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To między innymi budowa obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej na drodze krajowej numer 73.

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich historie bardzo mocno oddziałują na poczucie tożsamości narodowej wielu Polaków. – O historii trzeba powiedzieć jeszcze bardzo dużo. Jest jeszcze wiele prawdy do odkrycia. Żołnierze Wyklęci byli bardzo związani z ideą niepodległościową, która bardzo mocno zakorzeniona była i nadal jest w duszach Polaków. Tę ideę komuniści okresu PRL utożsamili z faszyzmem – powiedziała dr Dorota Koczwańska–Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Wygrali bitwę o pamięć

Kielce / 28 lutego 2018 /

Jutro będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mówi się o nich, że wygrali bitwę o pamięć. – Po wielu latach zaczęliśmy o nich mówić. Toczy się dyskusja, czy nazywać ich wyklętymi czy niezłomnymi. To niewątpliwie bohaterowie czasów, w których hitlerowscy okupanci zostali zastąpieni przez komunistów. Oni wówczas powiedzieli "nie". Mówili, że Polska powinna być Polską, a o naszą niepodległość powinniśmy dbać sami – powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Czy naprawę fontanny przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym możemy nazwać tworzeniem terenów inwestycyjnych? Jak mówi radny sejmiku dr Bartłomiej Dorywalski takie zadanie zostało ukryte w niejasnych uchwałach dotyczących zmiany wydatkowania samorządowych pieniędzy. - Ja nie sądzę, żeby remont fontanny był jedną z najważniejszych inwestycji tego województwa. Natomiast zauważyłem, że władze skupiają się właśnie na takich zadaniach i sprytnie ukrywają je pod płaszczykiem chociażby tworzenia kompleksowych terenów inwestycyjnych i chciałem, żeby ta sprawa ujrzała światło dzienne - powiedział radny sejmiku w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat.

Strona 7 z 87

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna