online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Skrócenie do dwóch liczby kadencji, w których można pełnić urząd prezydenta miasta, burmistrza lub wójta – to jedna z propozycji zmian w ordynacji wyborczej. – Liczymy na dopływ świeżej krwi do samorządów. Nie wszędzie, ale w wielu miejscach, gdzie jeden wójt rządzi od kilkunastu lat, tworzą się lokalne układy powiązań bazujące na zatrudnianiu w spółkach komunalnych czy instytucjach gminnych. Ograniczenie liczby kadencji może sprawić, że nowe osoby będą wreszcie mogły z sukcesem startować w wyborach – powiedziała Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W centrum kampusu uczelnianego Politechniki Świętokrzyskiej powstanie stadion wielofunkcyjny. Jego budowa pochłonie niemal 15 milionów złotych. – Koszty przerosły nasze oczekiwania. Będziemy starali się pozyskać te fundusze, ponieważ uczelnia nie dysponuje całą kwotą. Wiemy, że można starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Zapukamy również do naszych przełożonych, czyli do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także do wszystkich osób i instytucji, które mogłyby okazać nam wsparcie – powiedziała prof. Barbara Goszczyńska, prorektor ds. ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej w audycji Gość Radia eM Piotra Wójcika.

W Kielcach stanie pomnik Przemysława Gosiewskiego. - To przecież w tym mieście było centrum jego działalności. Przez wiele lat swojej aktywności parlamentarnej i rządowej Przemysław Gosiewski przyczynieł się do głębokich zmian w naszym województwie. To człowiek, który pochodził z innego regionu, ale pokazał ogromną troskę o mieszkańców świętokrzyskiego - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, przewodniczący komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W najbliższą sobotę o godzinie 16. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się wyjątkowe spotkanie opłatkowe połączone ze wspomnieniami o papieżu Janie Pawle II, a także promowaniem hasła „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” przyświecającego działaniom fundacji Dobro jest w nas. Z jej prezesem, Jerzym Sobierajskim rozmawiał Piotr Wójcik.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce uruchomić mobilne i stałe punkty doradztwa zawodowego. Wszystko po to, by ułatwić zarówno uczniom jak i ich rodzicom kontakt z doradcą a tym samym zachęcić młodzież do kształcenia zawodowego. - Chcemy żeby w tych punktach doradca zawodowy miał indywidualny czas dla ucznia, żeby zbadać jego predyspozycje, porozmawiać na temat wybranego przez niego zawodu – mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” na antenie Radia eM Kielce.

Mija 36 lat, odkąd Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie informujące o wprowadzeniu stanu wojennego, a dziś w studiu Radia eM Kielce gościliśmy Waldemara Bartosza, przedstawiciela Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Bartosz w  1980 wstąpił do „Solidarności”, był przewodniczącym terenowej komisji związkowej w Jędrzejowie. W stanie wojennym został dwukrotnie internowany. Po zwolnieniu działał w strukturach podziemnych. W studiu opowiadał o aresztowaniu kilkudziesięciu osób, kiedy jako członek Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” odpowiedzialnym za kulturę i edukację prowadził szkolenia związkowego studium Wiernej koło Małogoszcza. W rozmowie również o tym jak dziś wyglądają kieleckie obchody pamiątkowej daty 13 grudnia 1981.

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował ofertę edukacyjną skierowaną dla młodzieży, a pierwsze z wydarzeń odbędzie się już dziś o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” na ulicy Warszawskiej 5. Młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych przedstawi montaż słowno-muzyczny z tytułem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”. Wydarzenie ma uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, a także przybliżyć jeden z najdramatyczniejszych okresów powojennej Polski.

Ze stanowiska premiera po dwóch latach ustępuje Beata Szydło, a na jej miejsce desygnowany został Mateusz Morawiecki, minister Rozwoju i Finansów. Czym podyktowana jest ta zmiana i jakie znaczenia ma zmiana na fotelu szefa rządu? Na te i inne pytania w porannej audycji  „Prawdę Mówiąc” odpowiadała Maria Zuba, poseł na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Po niekorzystnym orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej, która przywróciła firmę Michalczewski do postępowania przetargowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zdecydowało się na zaskarżenie decyzji i odwołanie Sądu Okręgowego. Gościem porannej rozmowy radia eM była Elżbieta Śreniawska, prezes MPK, która wyjaśniła powody odwołania.

ZUS w tej sprawie wysłał listy do prawie 3.5 mln przedsiębiorców w całym kraju. W województwie świętokrzyskim dotarł on do 82 tyś. mieszkańców.  Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą przekazywali wszystkie składki na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego. Co oznaczają zmiany i jakie korzyści z tego płyną? O tym z Pawłem Szkalejem, rzecznikiem prasowym Kieleckiego Oddziału ZUS rozmawiała w audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyna Bernat.

Po raz kolejny Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  W tym roku przygotowano około  80 tys. świec, które można nabywać w parafiach a także w Biurze Caritas przy Placu Najświętszej Maryi Panny 1 w Kielcach. O tym, a także o innych akcjach prowadzonych przez Caritas z ks. Krzysztofem Banasikiem, z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej rozmawiał Mateusz Żelazny.

Dziś przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.  O Jego dokonaniach, związku z Kielcami, ale  i nie tylko w porannej audycji „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat rozmawiali: Karol Gadowski, z-ca dyr. Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Kielcach, Jarosław Kamiński, radny miasta Wilna i jego syn Łukasz Kamiński.

Dziś odbędzie się konferencja dotycząca pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą poruszane tematy związane ze szkolnictwem osób niepełnosprawnych, a także ich sytuacją na rynku pracy. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dzięki zebranej w Diecezji Kieleckiej makulaturze wybudowano już cztery studnie w Afryce: dwie z nich stanęły w Republice Środkowej Afryki, a trzecia i czwarta w Czadzie. - Jest to olbrzymi krok milowy dla mieszkańców tych małych miejscowości – powiedział Władysław Burzawa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce i inicjator akcji „Makulatura na Misje”.  Teraz rusza zbiórka na kolejną studnię. Powstanie ona najprawdopodobniej w Kamerunie. Więcej na ten temat w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyny Bernat.

Strona 6 z 82

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna