STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

- W Kielcach mamy wodę jedną z lepszych w Europie – zachwala Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich. Kielcom nie grozi również brak wody, ponieważ ma duże zasoby podziemne.

Czy prezydent Kielc Wojciech Lubawski zamieni samorząd i w najbliższych wyborach wystartuje do sejmiku z list Prawa i Sprawiedliwości i zostanie marszałkiem województwa? Prezydent Lubawski zaprzecza: - Nie mam aspiracji, aby zostać marszałkiem województwa. Są tylko dwa rozwiązania albo wystartuję na prezydenta Kielc, albo nie wystartuję – mówił Wojciech Lubawski, podczas porannej rozmowy w Radiu eM Kielce.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał porozumienie z lekarzami rezydentami. - To bardzo ważne i cieszę się, że do tego doszło. Premier Morawiecki mówił w swoim expose, że służba zdrowia będzie dla niego priorytetem i rzeczywiście tak jest. Jednym z założeń porozumienia jest to że szybciej dojdziemy do stanu, w którym 6 proc. PKB będzie przeznaczane właśnie na służbę zdrowia - powiedziała w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat posłanka Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 przypada w niedzielę 11 lutego. Wojewoda wraz z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaprasza na obchody, które odbędą się w niedzielę w godz. 14-19 w kieleckiej Galerii Echo.

Około czterech tysięcy spraw wpłynęło do kieleckiego biura poselskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w ostatnich dwóch latach. Dotyczyły one problemów karnych, gospodarczych i społecznych.

- Pracodawcy poszukują przede wszystkim pracowników wyspecjalizowanych. Świętokrzyskie nadal jest regionem, gdzie trudno znaleźć pracę, choć już jest lepiej niż na przykład trzy lata temu – mówi Kazimierz Pasternak, wiceprzewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

- Nie możemy zatrzymać się tylko na ustawie o IPN. Musimy zmieniać świadomość Europejczyków i całego świata. Nie byliśmy sprawcami II wojny światowej, a takimi samymi ofiarami, jak Żydzi. Musimy zadbać o prawdziwy przekaz i edukację historyczną. Prawda o przeszłości buduje przyszłość – mówiła w Radiu eM Kielce Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ogólnopdostępne rankingi pokazują, że świętokrzyskie jest na szarym końcu w kraju w kwestii wykorzystania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Urząd Marszałkowski odpiera zarzuty twierdząc, że wcale nie jest tak źle. Ocena, w którym punkcie się znajdujemy zależy od tak zwanego systemu SL 2014. Określony w nim jest na przykład poziom kontraktowania. Problem w tym, że ministerstwo go stosuje i tego samego wymaga od Urzędu Marszałkowskiego. Ten jednak twierdzi, że jest on zły, a pod uwagę należy brać preumowy. Tymczasem nie funkcjonują one w tym systemie - mówi dr Bartłomiej Dorywalski, radny Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku.

W 2018 roku można otrzymać "Paszport Niepodległości". – Osoby, które ukończyły w tym roku 18 lat i składają wniosek o paszport otrzymują specjalny pakiet. Składa się na niego piękna imienna koperta, flaga Polski, poradnik o tym, jak korzystać z symboli narodowych, a także okolicznościowy znaczek. – powiedział Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

- Zarówno mnie, jak i całe kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej zaskoczyło to, jaka burza rozpętała się wokół nowelizacji ustawy o IPN, w której znalazł się zapis zakazujący używania sformułowania "polskie obozy zagłady". Jest to dla mnie zdumiewające, ponieważ to, co zostało ujęte w ustawie jest prawdą. Nie było polskich obozów śmierci. Polacy nie są odpowiedzialni za holocaust - powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dyplomatyczna burza

Kielce / 29 stycznia 2018 /

Po uchwaleniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje kary za używanie określenia "polskie obozy zagłady", rozpętała się dyplomatyczna burza na linii Polska-Izrael. Ustawa trafi teraz do Senatu. – Niepokojące są zjawiska, które towarzyszą temu ważnemu dokumentowi. Dziwię się, że w niektórych środowiskach te chroniące dobre imię Polski zapisy są odbierane w taki sposób – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Kielce są miastem, w którym popularyzowana jest kultura ormiańska. Jednym z miejsc włączających się w to jest Zespół Szkół Plastycznych, gdzie trwa Rok Kultury Ormiańskiej. – To dla nas wielki zaszczyt i możliwość prezentacji naszej kultury i tradycji młodym ludziom. Kultura ormiańska ma wielowiekową tradycję i stanowi mieszankę kultury europejskiej i wschodniej – powiedział w studiu Radia eM Kielce Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii w Polsce.

Walka ze smogiem - to jeden z priorytetów, jakie na 2018 rok stawia sobie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. – W 2017 roku ogłosiliśmy program "Zorza". Cieszył się on ogromną popularnością. Przyjęliśmy rekordową ilość ponad 600 wniosków. Program przyczynił się do zmniejszenia emisji pyłów zawieszonych o kilkanaście ton - powiedział prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Lepiej na rynku pracy

Kielce / 24 stycznia 2018 /

Coraz mniejsze bezrobocie i wzrost minimalnego wynagrodzenia od nowego roku wpłynęły na poprawę sytuacji na rynku pracy i podniesienie jej bezpieczeństwa. Uporządkowana została ponadto sprawa tak zwanych umów śmieciowych. – Umowy niepracownicze powinny stanowić tylko wyjątek. Nie może to mieć charakteru stałego. Z tytułu umowy-zlecenie pracownik powinien dostać a jedną godzinę co najmniej 13,70 zł brutto – powiedziała w audycji Prawdę Mówiąc Barbara Kaszycka, nadinspektor pracy w Powiatowej Inspekcji Pracy.

Strona 6 z 84

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna