STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Kieleckie Wydawnictwo Jedność wydało cykl książek dla dzieci, którego bohaterką jest Cecylka Knedelek. Wszystko zaczęło się jednak od "Cecylki Knedelek, czyli książki kucharskiej dla dzieci", która stała się bestsellerem. – Nie spodziewałam się takiego sukcesu, ale jest to bardzo miłe. Ta książka była spisaniem moich przygód domowych z babcią Cecylią i tego, co z nią i moją młodszą siostrą robiłyśmy nie tylko w domu, ale i na przykład w ogrodzie – powiedziała autorka cyklu, Joanna Krzyżanek w rozmowie z Katarzyną Bernat.

W ubiegłym tygodniu prezydent Kielc uczestniczył w spotkaniu miast z certyfikatem ISO, które odbyło się w Wiedniu. – To była jedna z lepszych konferencji, na których byłem. Spotkało się tam 3 tysiące ludzi z 50 krajów świata. Wniosek płynący z tej konferencji jest taki, że w rozwoju miast najważniejszy jest człowiek. Miasta muszą nabrać trochę refleksji. Ich bezkrytyczne rozbudowywanie grozi nam dewiacją społeczną – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dla czystego powietrza

Kielce / 07 marca 2018 /

Fundusz rozpoczął nabory do trzech programów: ZORZA, AURA i dla pracowni edukacyjnych w szkołach podstawowych. – Chcieliśmy trafić do szerokiej gamy beneficjentów. Program ZORZA wspiera wymianę źródeł ciepła na nowoczesne. AURA jest programem szerszym. Wspiera kompleksową wymianę źródeł i termomodernizację budynków. To program pożyczkowy z możliwością umorzenia do 20 proc. Z kolei szkoły mogą liczyć na wyposażenie sal edukacyjnych, również w urządzenia mierzące pomiar zanieczyszczenia powietrza. Sfinansujemy również modele rozwiązań służących do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii – powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Bardzo dobre wiadomości dla emerytów i rencistów: 1 marca wzrosły emerytury i renty  - Tegoroczny wskaźnik waloryzacji jest dość wysoki, bo wynosi  prawie 3 procent. Co ważne, emeryci czy renciści nie muszą składać wniosków, ponieważ ZUS podwyższy  świadczenie z urzędu- podkreślił Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Rok inwestycji drogowych

Kielce / 02 marca 2018 /

Trwają przygotowania do wielu ważnych inwestycji drogowych przeprowadzanych Przez generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To między innymi budowa obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej na drodze krajowej numer 73.

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich historie bardzo mocno oddziałują na poczucie tożsamości narodowej wielu Polaków. – O historii trzeba powiedzieć jeszcze bardzo dużo. Jest jeszcze wiele prawdy do odkrycia. Żołnierze Wyklęci byli bardzo związani z ideą niepodległościową, która bardzo mocno zakorzeniona była i nadal jest w duszach Polaków. Tę ideę komuniści okresu PRL utożsamili z faszyzmem – powiedziała dr Dorota Koczwańska–Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Wygrali bitwę o pamięć

Kielce / 28 lutego 2018 /

Jutro będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mówi się o nich, że wygrali bitwę o pamięć. – Po wielu latach zaczęliśmy o nich mówić. Toczy się dyskusja, czy nazywać ich wyklętymi czy niezłomnymi. To niewątpliwie bohaterowie czasów, w których hitlerowscy okupanci zostali zastąpieni przez komunistów. Oni wówczas powiedzieli "nie". Mówili, że Polska powinna być Polską, a o naszą niepodległość powinniśmy dbać sami – powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Czy naprawę fontanny przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym możemy nazwać tworzeniem terenów inwestycyjnych? Jak mówi radny sejmiku dr Bartłomiej Dorywalski takie zadanie zostało ukryte w niejasnych uchwałach dotyczących zmiany wydatkowania samorządowych pieniędzy. - Ja nie sądzę, żeby remont fontanny był jedną z najważniejszych inwestycji tego województwa. Natomiast zauważyłem, że władze skupiają się właśnie na takich zadaniach i sprytnie ukrywają je pod płaszczykiem chociażby tworzenia kompleksowych terenów inwestycyjnych i chciałem, żeby ta sprawa ujrzała światło dzienne - powiedział radny sejmiku w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat.

Przed nami Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Są jednak  ci, którzy mają krytyczny stosunek wobec tego święta i pielęgnowania pamięci o tych żołnierzach. - Myślę, że podłożem takiego stanowiska jest po prostu nieznajomość historii - powiedziała Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na  antenie Radia eM Kielce.

Ubezpieczają i edukują

Kielce / 22 lutego 2018 /

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie tylko ubezpiecza rolników, ale i spełnia funkcję edukacyjną. Organizuje szkolenia, konkursy i kampanie społeczne. – Służą one przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa na wsi. Jest ono z roku na rok coraz większe. Mimo wszystko jednak wypadki się zdarzają. Właśnie dlatego bardzo istotny jest wzrost świadomości nie tylko wśród samych rolników, ale i dzieci – powiedział Tadeusz Jakubowski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W Muzeum Historii Kielc trwają "Ferie z Niepodległą". Przed nami ostatnich kilka dni ich trwania. – W tym roku przygotowaliśmy program przybliżający historię naszego miasta właśnie pod kątem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były to spotkania warsztatowe dotyczące nie tylko postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale i ważnych miejsc w naszym mieście – powiedziała w audycji Prawdę Mówiąc na antenie Radia eM Kielce Iwona Grabczak z MHK. Muzeum zaprasza ponadto na warsztaty rodzinne w ramach cyklu Poranki w Muzeum Historii Kielc.

Kościół zachęca do jałmużny

diecezja kielecka / 20 lutego 2018 /

Wielki Post to czas jałmużny. Tę propozycję Kościoła katolickiego można realizować na różne sposoby. Jezus Chrystus w Ewangelii mówi jednak, by nie czynić tego na pokaz. – My pomagamy w inspiracji do tych dzieł. Inicjatywą angażującą w jałmużnę wielkopostną może być na przykład skarbonka będąca częścią akcji Dar Juniora dla Seniora. W naszej diecezji przygotowaliśmy 18 tysięcy skarbonek. Pozostaną one w parafiach, które same zadecydują o sposobie spożytkowania pieniędzy – powiedział ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej w audycji Prawdę mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Dziś w Kielcach miało miejsce przekazanie środków dla ochotniczych straży pożarnych z funduszu Ministerstwa Sprawiedliwości. Świętokrzyskie OSP dostały wsparcie w wysokości 5,5 miliona złotych. – Zadaniem "Funduszu Sprawiedliwości" jest pomoc osobom pokrzywdzonym i przekazywanie wsparcia dla osób osadzonych na resocjalizację i rozwój. Podjąłem jednak bezprecedensową decyzję, by skierować te środki w zupełnie innym kierunku, a mianowicie do OSP. To właśnie one w większości pojawiają się jako pierwsze na miejscu wypadków drogowych – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwośc i i poseł ziemi świętokrzyskiej w audycji Gość Radia eM, którą poprowadziła Katarzyna Bernat.

Działalność społeczna i na rzecz osób niepełnosprawnych sprawiła, że senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń został wyróżniony nagrodą Miasta Kielce. – Doświadczyłem bardzo wielu wzruszeń, a także wielkiej dumy i radości. Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat byli ze mną. To i wolontariusze i osoby niepełnosprawne – powiedział senator w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Strona 5 z 84

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna