Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

RADIO AUDYCJE

W najbliższą sobotę o godzinie 16. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się wyjątkowe spotkanie opłatkowe połączone ze wspomnieniami o papieżu Janie Pawle II, a także promowaniem hasła „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” przyświecającego działaniom fundacji Dobro jest w nas. Z jej prezesem, Jerzym Sobierajskim rozmawiał Piotr Wójcik.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce uruchomić mobilne i stałe punkty doradztwa zawodowego. Wszystko po to, by ułatwić zarówno uczniom jak i ich rodzicom kontakt z doradcą a tym samym zachęcić młodzież do kształcenia zawodowego. - Chcemy żeby w tych punktach doradca zawodowy miał indywidualny czas dla ucznia, żeby zbadać jego predyspozycje, porozmawiać na temat wybranego przez niego zawodu – mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” na antenie Radia eM Kielce.

Mija 36 lat, odkąd Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie informujące o wprowadzeniu stanu wojennego, a dziś w studiu Radia eM Kielce gościliśmy Waldemara Bartosza, przedstawiciela Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Bartosz w  1980 wstąpił do „Solidarności”, był przewodniczącym terenowej komisji związkowej w Jędrzejowie. W stanie wojennym został dwukrotnie internowany. Po zwolnieniu działał w strukturach podziemnych. W studiu opowiadał o aresztowaniu kilkudziesięciu osób, kiedy jako członek Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” odpowiedzialnym za kulturę i edukację prowadził szkolenia związkowego studium Wiernej koło Małogoszcza. W rozmowie również o tym jak dziś wyglądają kieleckie obchody pamiątkowej daty 13 grudnia 1981.

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował ofertę edukacyjną skierowaną dla młodzieży, a pierwsze z wydarzeń odbędzie się już dziś o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” na ulicy Warszawskiej 5. Młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych przedstawi montaż słowno-muzyczny z tytułem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”. Wydarzenie ma uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, a także przybliżyć jeden z najdramatyczniejszych okresów powojennej Polski.

Ze stanowiska premiera po dwóch latach ustępuje Beata Szydło, a na jej miejsce desygnowany został Mateusz Morawiecki, minister Rozwoju i Finansów. Czym podyktowana jest ta zmiana i jakie znaczenia ma zmiana na fotelu szefa rządu? Na te i inne pytania w porannej audycji  „Prawdę Mówiąc” odpowiadała Maria Zuba, poseł na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Po niekorzystnym orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej, która przywróciła firmę Michalczewski do postępowania przetargowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zdecydowało się na zaskarżenie decyzji i odwołanie Sądu Okręgowego. Gościem porannej rozmowy radia eM była Elżbieta Śreniawska, prezes MPK, która wyjaśniła powody odwołania.

ZUS w tej sprawie wysłał listy do prawie 3.5 mln przedsiębiorców w całym kraju. W województwie świętokrzyskim dotarł on do 82 tyś. mieszkańców.  Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą przekazywali wszystkie składki na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego. Co oznaczają zmiany i jakie korzyści z tego płyną? O tym z Pawłem Szkalejem, rzecznikiem prasowym Kieleckiego Oddziału ZUS rozmawiała w audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyna Bernat.

Po raz kolejny Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  W tym roku przygotowano około  80 tys. świec, które można nabywać w parafiach a także w Biurze Caritas przy Placu Najświętszej Maryi Panny 1 w Kielcach. O tym, a także o innych akcjach prowadzonych przez Caritas z ks. Krzysztofem Banasikiem, z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej rozmawiał Mateusz Żelazny.

Dziś przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.  O Jego dokonaniach, związku z Kielcami, ale  i nie tylko w porannej audycji „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat rozmawiali: Karol Gadowski, z-ca dyr. Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Kielcach, Jarosław Kamiński, radny miasta Wilna i jego syn Łukasz Kamiński.

Dziś odbędzie się konferencja dotycząca pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą poruszane tematy związane ze szkolnictwem osób niepełnosprawnych, a także ich sytuacją na rynku pracy. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dzięki zebranej w Diecezji Kieleckiej makulaturze wybudowano już cztery studnie w Afryce: dwie z nich stanęły w Republice Środkowej Afryki, a trzecia i czwarta w Czadzie. - Jest to olbrzymi krok milowy dla mieszkańców tych małych miejscowości – powiedział Władysław Burzawa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce i inicjator akcji „Makulatura na Misje”.  Teraz rusza zbiórka na kolejną studnię. Powstanie ona najprawdopodobniej w Kamerunie. Więcej na ten temat w porannej audycji „Prawdę Mówiąc” Katarzyny Bernat.

O pamięci i nadziei

Kielce / 30 listopada 2017 /

„Pamięć i nadzieja” – to tytuł konferencji o Polakach ratujących Żydów, w której uczestniczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Kiedy dostałam zaproszenie od ojca Tadeusza Rydzyka, stwierdziłam, że nie może mnie tam nie być. Zwłaszcza, że reprezentuję region bardzo silnie naznaczony piętnem pogromu kieleckiego. Na konferencji miałam okazję poznać świadectwa osób, które zostały uratowane podczas II wojny światowej. Były to wzruszające historie ludzi, którzy dziś są w podeszłym wieku. Wówczas były to małe dzieci – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kielcach zaprasza do służby przygotowawczej, po której możliwa jest praca w wojsku. To propozycja dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej a chcieliby zostać zawodowym żołnierzem. WKU czeka na zgłoszenia zarówno od mężczyzn jak i kobiet w wieku od 18 do 50 roku życia.

We wtorkowej audycji Prawdę Mówiąc na antenie Radia eM Kielce gośćmi Katarzyny Bernat byli Rafał Nowak – dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach oraz Sławomir Mazur – dziennikarz TVP3 Kielce. Z ich inicjatywy powstał film fabularny o biskupie Kaczmarku.

Strona 4 z 80

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna