Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

Równość według Unii

Radio eM Kielce / 27 marca 2019 /

Jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej jest równość obywateli. Postulat ten powinien się przekładać na równe traktowanie wszystkich państw członkowskich. Czy tak jest? Praktyka pokazuje, że do głosu często dochodzą partykularne interesy najsilniejszych państw.

Trwa rządowa akcja informacyjna "Nowa piątka" Morawieckiego, w ramach której odbywają się spotkania wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i wicewojewody Bartłomieja Dorywalskiego z mieszkańcami świętokrzyskich gmin.

– Republika Okrągłego Stołu, która powstała zamiast III Rzeczpospolitej, opiera się na czterech fundamentach: mediach, sądach, kapitale i służbach specjalnych – mówił Witold Gadowski, dziennikarz śledczy i publicysta tygodnika „Niedziela” w rozmowie z Katarzyną Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Audycja z dnia 26.03.2019 

Gość: Łukasz Pabian, naczelnik Wydziału Prewencji w IV Komisariacie Policji w Kielcach, alpinista, który w 2017 roku zdobył Elbrus i pomógł Kacprowi i Julce, a w lutym tego roku Acconcaguę, żeby pomóc 15-letniej Monice Wawrzkiewicz z Połańca 

Temat: Wspinaczka górska, połączenie pasji z pomaganiem innym, wyprawa na Aconcaguę

Około 400 szkół w naszym województwie przystąpi do strajku, co stanowi około 20 procent wszystkich placówek. Strajk nie zakłuci egzaminów, które rozpoczną się 8 kwietnia.

Audycja z dnia 25.03.2019

Gość: Olga Kowalińska instruktor rekreacji ruchowej, nauczyciel pilatesu i jogi. 

Temat: Zajęcia ruchowe dla seniorów

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Radio eM Kielce oraz Fundacja Kochaj Mnie po Prostu zorganizowali akcję „Gratis 21”, w ramach której powstało niezwykłe słuchowisko „Bajkowa kraina” (odsłuchaj poniżej).

 

Coraz więcej obywateli innych krajów wybiera Polskę jako miejsce, w którym chce spędzić urlop. – Turystyka jest bardzo szybko rozwijającą się gałęzią gospodarki. To około 6 proc. naszego PKB i z roku na rok przybywa coraz więcej turystów zagranicznych. W 2017 roku było ich 18,3 mln. Wstępne prognozy wskazują, że w 2018 roku było to już 19,3 mln osób. Jedną z bardzo ważnych przyczyn, dla których przyjeżdżają do nas osoby z innych krajów, jest fakt, że jesteśmy krajem nie tylko pięknym i gościnnym, ale przede wszystkim bezpiecznym – powiedziała minister sportu i turystyki Anna Krupka w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Audycja z dnia: 23.03.2019 

Gość: Marzena Kądziela, podróżniczka, dziennikarka, wicedyrektor Domu Kultury w Końskich

Temat: O Japonii, święcie Hanami, japońskich zwyczajach, wielkich miastach, kulturze i jedzeniu

Audycja z dnia 23.03.2019

Gość: Jarosław Skulski- filmoznawca, kierownik kina „Fenomen” w Kielcach.

Temat: Rozmowa o wiosennych propozycjach filmowych i o tym, na jakie tytuły szczególnie warto zwrócić uwagę wiosną.

W najbliższą niedzielę obchodzimy Narodowy Dzień Życia, a dzień później, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia. To szczególne daty, które powinny nas skłonić do refleksji nad tym, czym jest dla nas życie i jak je traktujemy.

W kieleckim Muzeum Dialogu Kultur można oglądać dwie nowe wystawy. Pierwsza z nich dotyczy społeczności romskiej i cygańskiej muzyki. – Wystawa pochodzi z Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Przygotowało ono tę wystawę parę lat temu. Przedstawia ona fenomen muzyki cygańskiej, która miała bardzo duży wpływ na muzykę narodową Węgier – powiedziała w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat Agnieszka Caban, kierownik Muzeum Dialogu Kultur. Druga wystawa to ekspozycja autorstwa Artura Ptaka, która nawiązuje do symboliki chrześcijańskiej.

Gość: Marzena Czechowicz z Drukarni Zaproszeń w Kielcach.

Temat: Odkrywamy bogaty świat zaproszeń w jedynej takiej drukarni w Kielcach. Obecne trendy w zaproszeniach  i podziękowania dla Gości :)

Obrazy, które mają charakter mieszany, oraz prace alegoryczne o charakterze narracyjnym składają się na ekspozycję „Od alegorii do autorskiego znaku”. Wystawę można oglądać do 2 czerwca w Muzeum Dialogu Kultur. A moim gościem w programie „Wokół kultury” był Artur Ptak, autor ekspozycji. Zapraszam Małgorzata Cioroch.

W najbliższą niedzielę już po raz drugi będziemy obchodzić Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zdaniem historyków, to bardzo ważny dla Polaków dzień, dzięki któremu pamiętamy o ważnych momentach w dziejach naszego narodu. – To pamięć o osobach, które w okresie niewyobrażalnego terroru i strachu holocaustu zdecydowały się, by ratować swoich sąsiadów – Żydów – powiedział dr Tomasz Domański, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Audycja z dnia 21.03.2019

Goście: Ewa Leśniak i Jacek Skrzyniarz z Grupy Effector.

Temat: Charakterystyka Grupy Effector jednego z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim oraz aktualne oferty pracy w Grupie Effector.

Audycja z dnia 21.03.2019

Goście: Beata i Janusz Barwinek z Ruchu Spotkań Małżeńskich.

Temat: Czym są Spotkania Małżeńskie i czy dotyczą tylko osób wierzących.

Przed nami Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, których obchody odbędą się w Kielcach. Z tej okazji stolicę świętokrzyskiego odwiedzą między innymi głowy obu państw.  – Kielce dostały możliwość bycia gospodarzem tego wydarzenia, ponieważ zaoferowaliśmy bardzo ciekawe pomysły, które teraz będziemy wcielać w życie. To ogromny prestiż dla  miasta, jak również szansa na jego promocję – powiedział Karol Gadowski, wicedyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miasta Kielce w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM.

Najwyższa Izba Kontroli obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. Twórcom tego organu przyświecała idea, by stał on na straży państwa. – Wiemy, w jaki sposób powinno funkcjonować państwo, by było to zgodne z przepisami prawa. Dokonujemy swoistego audytu, który nie tylko ma pokazać, że coś jest źle, ale i wskazać, co należy zrobić, by doprowadzić stan funkcjonowania kontrolowanych jednostek do zgodności z prawem – powiedział dr Grzegorz Walendzik, dyrektor delegatury NIK w Kielcach.

Audycja z dnia 19.03.2019

Gość: Dominik Kowalik, założyciel Fundacji "Wielka Radość na Małych Kółkach"

Temat: Pomoc dzieciom, praca w Fundacji, wydarzenia rowerowe

Jakie prawa mają zwierzęta, jak reagować na ich krzywdę. Czy zostanie wegetarianinem się opłaca? To tylko niektóre z zagadnień jakie poruszane były podczas projektu „Misja na 4 łapach”. Moimi gośćmi w ostatnim programie „Na 4 łapy” były Izabela Złonkiewicz, pedagog I L.O. im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Dominika Nathali i Patrycja Malicka uczennice szkoły, pomysłodawczyni akcji.

Audycja z dnia 18.03.2019

Gość: Weronika Bekier, trener medyczny metody pilates. 

Temat: Innowacyjne zajęcia w podwieszeniu na hamakach oraz zajęcia z użyciem TRX. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Partie polityczne rozpoczęły kampanię wyborczą. Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w całej Polsce konwencje pod hasłem „Polska sercem Europy”, na których prezentowani są kandydaci ugrupowania oraz założenia programowe.

Una Thorleifsdottir - reżyserka teatralna z Islandii, która wraz z aktorami kieleckiego teatru im. Stefana Żeromskiego pracowała przy sztuce "Prawie Równo". Premiera spektaklu odbyła się 16.03.2019. 

Strona 2 z 70

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna