Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie: Święty Jan Paweł II był orędownikiem pokoju

piątek, 16 października 2020 09:41 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Ojca Świętego, Karola Wojtyły. Poprzez wystawę „Jan Paweł II - świadek wojny, człowiek pokoju” chcieliśmy przypomnieć losy tego wielkiego Polaka, który wpisał się w historię całego świata. Pragnęliśmy także przybliżyć okres II wojny światowej i pokazać, jak ta wojna wpłynęła jego na pontyfikat  – mówiła Ewa Kołomańska, kierownik Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc”, Katarzyny Bernat.

Wystawa jest także okazją do zapoznania się z losami innych świętych, między inny świętego Maksymiliana Kolbe.

- Okres wojny to okres męczenników. Pragnęliśmy przypomnieć też życiorysy takich świętych, jak Maksymilian Kolbe i pokazać, że nawet w najtrudniejszych warunkach można sławić Słowo Boże. Losy tych, którzy potrafili zachować się godnie mogą być inspiracją dla naszego pokolenia. Dla świętego Jana Pawła II świętość przez męczeństwo miała szczególne znaczenie – stwierdziła Ewa Kołomańska.

Twórcy poprzez swoją ekspozycję chcieli także pokazać, jak Karol Wojtyła, który przeżył grozę wojny, działał później na rzecz pokoju.

- Ojciec Święty był wielkim orędownikiem pokoju – przecież był świadkiem wielu wojen w czasie swego pontyfikatu: konflikt na Bałkanach, w Ziemi Świętej, wojna w Rwandzie. Dlatego mówił o tym, że tylko poszanowanie i brak podziałów buduje silne i dobre społeczeństwa. Zaznaczał, że poszukując prawdy w samym sobie, dążymy do pokoju duchowego – wyjaśniała kierownik Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Dzisiaj przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Wystawa „Jan Paweł II - świadek wojny, człowiek pokoju” dostępna jest do wiosny w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Posłuchaj całej audycji:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO