Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Diecezjanie pomogli współbraciom ze Wschodu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


RADIO AUDYCJE

Diecezjanie pomogli współbraciom ze Wschodu

Diecezja Kielecka / 14 grudnia 2018 / Tekst

II Niedziela Adwentu była Dniem Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Diecezja kielecka pomogła wspólnocie wiernych w Tulczynie.

– Do biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego wpłynął przepiękny list z prośbą o pomoc parafii w Tulczynie, podpisany przez biskupa miejsca i księdza proboszcza Piotra Furmana. Pokazuje on wielką tragedię ludzi potrzebujących naszego wsparcia. Kościół wybudowany w 1805 roku został w czasach komunistycznych zamieniony na pomieszczenie Urzędu Stanu Cywilnego, salę bankietową i miejsce na różnego rodzaju imprezy. Był całkowicie zdewastowany. Po upadku komunizmu zostaje on oddany katolikom. To prawdziwa perełka. Biskup kielecki odpowiedział pozytywnie na tę prośbę – mówił ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Posłuchaj całej audycji:

List skierowany do Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego

Drogi Księże Biskupie!

Zwracamy się uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe na rzecz renowacji parafialnego kościoła p.w. Św. Stanisława, biskupa i męczennika (1805, 1872-74), ponieważ należy on do zabytków architektury kresowej. Za czasów komunistycznych pomieszczenie kościoła zostało zamienione w USC („Sala Bankietowa”) i przedzielone piętrami. Tylko w latach 2016-2017 udało się przeprowadzić prace wyburzeniowe w środku.

Przy współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym Historii Architektury i Miastobudownictwa w Kijowie rozpoczęto prace przygotowawcze: projekt renowacji, zezwolenia, różne ekspertyzy, badania.

Latem 2017 r. odbudowaliśmy główną wieżę (16m.), zakupiono płyn dla konserwacji poniszczonych jodłowych belek sufitu, wymieniono część awaryjnego eternitowego pokrycia dachu (a teraz trzeba resztę).

Konstrukcję drewnianą wieży oraz dachu planujemy przykryć blachą falcową z Finlandii (525 m.kw.), aby uniknąć zaciekania wody do środka.

Kupujemy teraz część blachy z Finlandii  a resztę później, ponieważ brakuje finansów. Prace z dachem planujemy rozpocząć w końcu stycznia 2019 r. Na to potrzeba jeszcze 21 625 euro.

Prosimy serdecznie o pomoc w uratowaniu i odnowieniu naszego kościoła, który służy nie tylko jako ośrodek zachowania i krzewienia wiary katolickiej, ale również jako ostoja spuścizny kresowej i kultury polskiej.

My na razie modlimy się w miejscu urządzonym pod kaplicę w sali katechetycznej. Będziemy wdzięczni za jakąkolwiek pomoc! Niech dobry Bóg stokrotnie Wam wynagrodzi!

Z modlitwą i wyrazami szacunku

Ks. Piotr Furman wraz z parafianami

Tulczyn, dnia 17 listopada 2018 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna