Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Magdalena Kusztal: Naszą rolą jest pokazanie twórców muzeów i samych placówek

wtorek, 23 czerwca 2020 10:34 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

- Nie było dotąd nagrody która podkreślałaby zasługi muzealników i obiektów muzealnych. Zmieni to Świętokrzyska Nagroda Muzealna imienia Tadeusza Włoszka – mówiła na antenie Radia Em Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, w audycji „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

reporterm

Jak podkreśla Magdalena Kusztal, w naszym regionie jest wiele prężnie rozwijających się obiektów muzealnych.

- Naszą rolą jest pokazanie zarówno twórców tych miejsc, jak i samych placówek. Ta nagroda na pewno wpisze się w kontekst dbania o nasze dziedzictwo kulturowe. Zachęcamy do zgłoszeń, ponieważ nabór trwa do 30 czerwca. Laureatów wyłonimy w kilku kategoriach: edukacja kulturalna, wystawa oraz publicystyka. Czwartą nagrodę przyznamy za konserwację zbiorów. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną  kwocie czterech tysięcy złotych, a także statuetkę w formie wielkiej monety, projektu Arkadiusza Latosa – wylicza Magdalena Kusztal.

Patronem nagrody jest Tadeusz Włoszek – wybitny kielecki muzealnik, uczestnik powstania styczniowego i wieloletni nauczyciel.

- Tak zacna postać rzadko zdarza się w historii. Włoszek był wielkim pasjonatem muzealnictwa i współtwórcą Muzeum Krajoznawczego, które później przekształcono w Muzeum Narodowe. Spoczął w naszym mieście, na Cmentarzu Starym. Konkurs jest też świetną okazją, by dowiedzieć się czegoś o tym wybitnym Polaku.

Kolejnym ciekawym, nadchodzącym wydarzeniem jest II edycja festiwalu „Ucho igielne”, organizowana przez Fundację imienia Edwarda Kusztala.

- Jest to letni festiwal muzyki sakralnej, organizowany w Sandomierzu i okolicach. Zaczynamy piątego lipca występem Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Anny Duczmal – Mróz. Muzyka zabrzmi w przepięknej bazylice katedralnej w Sandomierzu, a będzie to koncert „W 80 minut dookoła świata” – wyjaśnia dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Posłuchaj całej audycji:

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO