Dąbrowa 750x200

Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»AUDYCJE

Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
online button

RADIO AUDYCJE

Wakacje to czas prac polowych na wsi, przy których szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. - Przygotowanie do wakacji KRUS zaczyna kilka miesięcy wcześniej.  Akcja związana z bezpieczeństwem jest skierowana do rolników i ich dzieci. Uważamy, że młodych najlepiej jest uczyć przez zabawę, więc organizujemy dla nich konkursy plastyczne. Pomaga to w kształtowaniu pozytywnych zachowań tych dzieci - powiedział Tadeusz Jakubowski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Rozpoczęły się konsultacje programów społecznych skierowanych do niepełnosprawnych. Przedstawiana jest „Mapa drogowa budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, na którą składa się Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Program Dostępność Plus. W konsultacjach w Kielcach uczestniczyła wiceminister Elżbieta Bojanowska. 

W niedzielę w Rakowie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę powiatu kieleckiego, przegląd kapel oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uroczyście rozpocznie msza o godz. 12.00. - Okazało się, że pierogi bardzo trafnie zostały wytypowane na bohaterów tegorocznego konkursu na najsmaczniejszą potrawę. Nazwa brzmi ciekawie, bo "Pierogi na sto sposobów" i  rzeczywiście, prawie czterdzieści różnych przepisów na dzień dzisiejszy zgłosiły różne podmioty, koła gospodyń, stowarzyszenia, zespoły ludowe, gospodarstwa agroturystyczne i osoby indywidualne - mówił Michał Godowski, starosta kielecki, podczas porannej audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

- W Polsce wiedza o pacyfikacji Michniowa nie była powszechna, nie mówiąc już o świecie. Chcemy to zmienić – powiedział w Radiu eM Kielce dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbliża się kolejna rocznica pacyfikacji Michniowa przez oddziały niemieckie. Do tragicznych wydarzeń doszło 12 lipca 1943 roku. Natomiast w 2017 roku prezydent Andrzej Duda ustanowił w ten dzień święto państwowe pod nazwą Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. - Jest to piękne docenienie wkładu wsi polskiej w okres II wojny światowej, w okres, kiedy wieś karmiła, pomagała Żydom, stanowiła zaplecze oddziałów partyzanckich i to również jest szczególne docenienie Michniowa - mówiła Ewa Kołomańska kierownik działu edukacji martyrologicznej w  Muzeum Wsi Kieleckiej w Michniowie w audycji "Prawdę Mowiąc" Katarzyny Bernat.

5,5 mln złotych z Funduszu Sprawiedliwości zostało przeznaczone na kupno potrzebnego sprzętu ratowniczo medycznego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Świętokrzyskiego. Z programu skorzystało 98 ze 102 gmin naszego regionu. - Jednostki OSP często docierają jako pierwsze na miejsce zdarzenia i to pokazują konkretne statystyki. Ten sprzęt w ostatnich latach poprawia się. Doposażenie w ten sprzęt dociera do jednostek OSP, ale cały czas go brakuje -powiedział podczas audycji "Prawdę Mówiąc"  Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski oraz dyrektor biura ministra Zbigniewa Ziobry i senatora Jacka Włosowicza w Kielcach.

Wybierając się na wakacje, poza granicami Polski, należy upewnić się, czy dokumenty umożliwiające wyjazd z kraju są wyrobione i nadal aktualne. - Niektóre kraje wymagają tego, żeby  dokument był ważny minimum 6 miesięcy. To jest bardzo istotna sprawa, którą trzeba sprawdzić - powiedział Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Już w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie". Tym razem uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądały sianokosy 100 lat temu, a może i dawniej. - Jest to propozycja dla tych, którzy w ciszy i spokoju chcą poznać obrzędowość dawnej wsi, poznać też jej tradycje. Odbyła się już pierwsza "Rodzinna niedziela w skansenie", która była poświęcona dawnym wierzeniom, które funkcjonowały na wsi. A teraz z wielką radością zapraszamy na sianokosy, które 100 lat temu nie odbywały się tak mechanicznie, przy udziale takiego sprzętu, jak teraz - powiedziała Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Poziom wiedzy dotyczący relacji polsko - żydowski ciągle jest niewystarczający. Potwierdzają to spotkania z młodzieżą w Przystanku Historia. Z pomocą z tym problemem przychodzi ogólnopolski projekt badawczy poświęcony relacjom pomiędzy tymi narodami w XX wieku. - Jestem koordynatorem tego projektu, są to działania w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. W całej Polsce jest 14 takich projektów. Jednym z nich jest projekt "Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko - żydowskie 1914 - 89".  Głównym celem jest badanie pomocy Żydom, która była udzielana Przez polaków w okresie II wojny światowej- powiedział dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Zastrzeżenia do realizacji budżetu województwa przedstawił w Radiu eM Kielce dr Bartłomiej Dorywalski, radny sejmiku województwa z PiS. – Zwróciliśmy uwagę na przykład na poziom dochodów z PIT i CIT. Jeśli chodzi o PIT wzrósł o około 5 mln zł. Jednak wzrost ten spowodowany jest polityką finansową rządu Zjednoczonej Prawicy, a nie działaniami samorządu województwa świętokrzyskiego – zaznacza dr Bartłomiej Dorywalski.

Przed Polską, a szczególnie przed naszym regionem, stoi wiele wyzwań. Głównym problemem, z którym będzie trzeba się uporać, są niskie płace dla pracowników. Jest to skutek tego, że wiele firm opuściło województwo, a przez to nie ma w nim nowych inwestycji. - Za czasów PRL-u  wiele firm wyjechało z kielecczyzny. Klasycznym tego przykładem jest Exbud. Wydawało się, że jest on światową firmą, a w tej chwili, młode pokolenie, nie wie, co to jest Exbud. A to przecież było kilkaset miejsc pracy - powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności  w audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

W tym tygodniu zostało wydane oświadczenia premierów Polski i Izraela w sprawie wspólnej historii narodów. Doszło do tego kilka dni przed rocznicą pogromu kieleckiego z 1946 roku. Dlatego też 3 i 4 lipca w Kielcach odbędą się konferencje związane z upamiętnieniem tych wydarzeń i poszukiwaniem prawdy z nimi związanej. - Rozpoczynamy 3 lipca konferencją, która będzie dotyczyła relacji polsko - żydowskich w XX wieku. W tym roku będziemy chcieli rozmawiać o tym, co się wydarzyło w okresie II wojny światowej, mówimy tutaj o pomocy Żydom, ratowaniu życia przez Polaków. Takich przypadków było bardzo wiele - mówił Leszek Bukowski, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podczas audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

W ostatni weekend sierpnia Radom stanie się stolicą lotnictwa, a to za sprawą kolejnej edycji Air Show. - Za sukcesem tej imprezy stoi przede marka, jaką wypracowaliśmy w ciągu poprzednich 15 edycji. Marka pokazów była budowana na ich rozmachu, wiarygodności i atrakcyjności - powiedział płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizycyjnego Air Show 2018 w audycji Gość Radia eM.

Początkowo Fundusz skupiał się na dofinansowywaniu dużych inwestycji, ale później środki przekazywane były dla mniejszych beneficjentów. Dzięki tym działaniom, jest szansa na zwiększenie czystości powietrza. – Zostało wymienione ponad 1500 kotłów w przeciągu roku. Jest to ogromna liczba. W tej chwili program rządowy „Czyste powietrze”, który będzie wdrażał Wojewódzki Fundusz, jest ogromnym programem, a zostało na niego przeznaczone ponad 130 miliardów- mówił Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Strona 2 z 87

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna